BilimHaziran 7, 2022

17 yaşında hamburgercide çalışıp ailesine bakıyordu, artık uzaya çıktı

Jeff Bezos'un Blue Origin tarafından inşa edilen roketi, bu türlü bir seyahat yapan birinci Meksika doğumlu bayan da dahil olmak üzere, beşinci ...

Jeff Bezos’un Blue Origin tarafından inşa edilen roketi, bu türlü bir seyahat yapan birinci Meksika doğumlu bayan da dahil olmak üzere, beşinci yolcu kümesini uzayın hududuna taşıdı. 60 metre yüksekliğindeki yörünge altı roket, Blue Origin’in Batı Teksas’taki tesislerinden mahallî saatle 9:26’da havalandı ve altı kişilik bir kümesi Dünya yüzeyinin 62 mil üstüne fırlattı (ki bu yaygın olarak dış uzayın hududunu oluşturduğu kabul edilir).

Yolcuların birçok koltukları için açıklanmayan bir meblağ ödedi. Fakat Meksika, Guadalajara’dan bir mühendis ve bilim irtibatçısı olan Katya Echazarreta, Space for Humanity isimli kar gayesi gütmeyen bir kuruluş tarafından, binlerce müracaat ortasından seçildi. Kuruluşun maksadı, uzaya “olağanüstü liderler” göndermek ve onların, Dünya’yı uzaydan görmenin perspektifte derin bir değişim sağladığını söyleyen astronotlar tarafından sıklıkla bildirilen bir fenomen olan genel bakış tesirini deneyimlemelerine müsaade vermek.

Echazarreta, CNN Business’a bu genel bakış etkisini “kendi yöntemimle” deneyimlediğini söyledi: “Aşağıya bakıp herkesin orada olduğunu görmek, tüm geçmişimiz, tüm kusurlarımız, tüm manilerimiz, her şey – her şey orada. Ve geri döndüğümde düşünebildiğim tek şey, bunu görmeye gereksinimim olduğuydu. Bunu görmek için Latinlere gereksinimim vardı. Ve bence bu, öncelikle bayanları ve renkli insanları üst çekmeye devam etme misyonumu büsbütün güçlendirdi.

katya echazarreta 2 S6I2 Katya Echazarreta

Echazarreta, uzaya seyahat eden birinci Meksikalı bayan ve 1985’te NASA’nın Uzay Mekiği misyonlarından birine katılan bilim insanı Rodolfo Neri Vela‘dan sonra ikinci Meksikalı. Yedi yaşında ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve lisanını bilmediği yeni bir yerde bunaldığını ve bir öğretmenin kendisini geri tutmak zorunda kalabileceği konusunda uyardığını hatırlıyor.

Echazarreta bir Instagram röportajında, “Bu beni sahiden ateşledi ve o vakitten beri, üçüncü sınıftan beri, bir formda dışarı çıktım ve durmadım” dedi.

Echazarreta, 17 ve 18 yaşındayken, McDonald’s maaşıyla ailesinin geçimini sağlayan kişi olduğunu söylüyor: “Bazen tıpkı anda dört işim oldu, yalnızca üniversiteyi bitirmek benim için nitekim kıymetliydi.

Echazarreta bugünlerde Johns Hopkins Üniversitesi’nde mühendislik alanında yüksek lisansı üzerinde çalışıyor. Daha evvel NASA’nın California’daki ünlü Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalıştı. Ayrıyeten TikTok’ta 330.000’den fazla kullanıcıyı takip ediyor, bilim odaklı bir YouTube dizisine konut sahipliği yapıyor ve hafta sonu CBS gösterisi “Mission Unstoppable”da sunuculuk yapıyor.

Cumartesi günü Blue Origin uçuşunda Echazarreta, Blue Origin ile Aralık ayındaki bir uçuşta uçmuş ve tekrarlayan birinci kişi olan bir yatırımcı olan Evan Dick ile birlikte uçtu. Öbür yolcular ortasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan ve bir jet komisyonculuk şirketinin lideri olan Hamish Harding; ticari bir gayrimenkul şirketinin kurucusu olan Jaison Robinson; bir özel sermaye yatırım şirketinin kurucu ortağı Victor Vescovo ve The Crypto Space Agency isimli bir kümeden bir NFT satın aldıktan sonra koltuğunu garanti altına alan 28 yaşındaki Victor Correa Hespanha bulunuyordu.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler