BilimNisan 25, 2022

1950’li yıllarda, çok sayıda ABDli çocuğun göğüslerine dövme yapıldığını biliyor musunuz? Ve bu dövmeler, doğal ki görsellik için yapılmamıştı!

Çocuklara ve bebeklere dövme yapılmasının 1950'lerde ve bilhassa kimi bölgelerde epey sık görülen bir uygulama olduğunu biliyor musunuz? ABD’nin ...

Çocuklara ve bebeklere dövme yapılmasının 1950’lerde ve bilhassa kimi bölgelerde epey sık görülen bir uygulama olduğunu biliyor musunuz? ABD’nin Utah ve Indiana eyaletlerinde yıllar boyunca birçok bebek ve çocuğa dövme yapıldı. Ve bu dövmeler, hoş yahut havalı görünme hedefiyle değil, nükleer savaş kaygılarına ve bunun sonucunda ortaya çıkan radyasyona reaksiyon olarak yapıldı.

ABD’nin Kore savaşı sırasında, gönüllülerden toplanan kanın çok büyük bir kısmı yurt dışına gönderiliyordu ve bu da yurt içinde sorun yaratıyordu. Tahminen de daha değerlisi, Soğuk Savaş tansiyonu tepeye ulaşıyordu ve nükleer taarruzlar düzenlenmesi mümkün görünüyordu. Bu türlü bir nükleer taarruz durumunda, kan nakli için çok fazla kan gerekecekti ve mevcut kaynaklar radyasyonla kullanılamaz hale gelebilirdi.

Bu sorun için ABD’nin bulduğu tahlil, çocuklara kan kümelerini dövme yapmaktı. Böylelikle süratli bir biçimde yanlışsız kan kümesini alabilir yahut “yürüyen kan bankası” üzere ortalıkta dolaşmaları sağlanabilecekti. Acil bir durumda, beşerler yalnızca dövmelere bakarak hangi kan kümesine sahip olduklarını bilecek ve böylece yerinde kan nakli için kullanabilecekti.

Fikir, 1950’de New York Eyaleti Tıp Derneği’nden Dr. Theodore Curphey tarafından ortaya atıldı, lakin tarihçiler Elizabeth K. Wolf ve Anne E. Laumann’ın söylediğine nazaran, maliyet, genel verici kanının mümkün kullanımının bu üzere durumlarda kâfi olması ve kan kümesini tespit etme yanılgı oranının yüzde 10 civarında olması nedeniyle reddedildi.

Lakin bir mühlet sonra Chicago Tıbbi Sivil Savunma Komitesi, tüm sakinlerin kan kümelerinin dövme yapılarak yazılmasını onayladı. Muhtemelen Waffen-SS üyelerinin, Nürnberg savaş cürümleri mahkemesi Amerikan Tabipler Birliği danışmanı olarak rolü sırasında göğüslerinde yahut kollarının üst kısmında kendi kan kümelerinin dövmelerinin olduğunu görmüş olan, başkanları Chicagolu tabip Andrew C. Ivy tarafından ikna edildiler.

Bu dövmeler Chicago’da yapılmamış olsa da, patlamalarla kollar ve bacaklar havaya uçabileceğinden, göğüs bölgesine yapılmasına karar verildi.

Indiana, Lake County sakinleri ise 1951’de dövme konusunda ilerleme kaydetti. Programı okul çocuklarına genişletmeye karar vermeden evvel binlerce şahsa kan kümesi dövmesi yapıldı. Utah’ta da denendi, fakat İncil’de dövmeler yasak olduğu için Mormon nüfusu dini münasebetlerle karara karşı çıktı. Fakat geniş bir tesire sahip olan Mormon ilahiyatçısı Bruce R. McConkie, “bir kan kümesi yahut kimlik numarasını bariz olmayan bir yere yerleştirilmesi” durumunda dövmelere müsaade verildiğini söyleyerek onları ikna etmeyi başardı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler