BilimMayıs 12, 2022

1971 yılında çekilen ikonik UFO manzarası yüksek çözünürlükle tarandı; bir defa daha tartışmaların odağına oturdu

20. yüzyılın en inandırıcı UFO imajlarından biri, yüksek çözünürlüklü olacak bir biçimde yenilendi. Şimdiye kadar kamuya açıklanmış en yeterli ...

20. yüzyılın en inandırıcı UFO imajlarından biri, yüksek çözünürlüklü olacak bir biçimde yenilendi. Şimdiye kadar kamuya açıklanmış en yeterli UFO imgesi olarak bilinen manzaranın yenilenmesi ile birlikte, hakkındaki tartışmalar da tekrar alevlenmiş üzere görünüyor.

Lake Cote imajı olarak bilinen fotoğraf, 4 Eylül 1971 sabahı, Kosta Rika National Geographic Enstitüsü’nden bir grup tarafından Arenal Volkanı etrafında planlanan bir hidroelektrik projesinin potansiyel tesirini inceleyen bir uçaktan çekildi. O sırada fotoğrafçıların haberi olmadan, fotoğraflardan birinin köşesinde alışılmadık metalik disk biçimindeki bir objenin imajı yakalandı. Olağandışı objenin tabiatı yıllardır şiddetle tartışılıyor: Kimileri bunun bir aldatmaca olduğunu, kimileri optik bir yanılsama olduğunu söylüyor ve doğal ki birtakım bireyler de bunun bir uçan daire olduğunu söylüyor.

Bir küme araştırmacı, yıllar boyunca fotoğrafı inceledi, 1989 ve 1990’da fotoğrafla ilgili raporlar yayınladı. Raporlarda, fotoğrafın “optik kusurlar, kasıtlı aldatmaca yahut başka sıradan açıklamaları destekleyen hiçbir ispat içermediği” sonucuna varılmıştı. Fakat bu raporlar herkesi ikna etmek için kâfi olmadı.

UAPMedia UK grubunun kısa bir mühlet evvel manzaranın yüksek çözünürlüklü, tambur taranmış bir versiyonuna ulaşması ile öykü artık tekrar canlanıyor.

UAPMedia UK’nin söylediğine nazaran, Kosta Riko’dan Esteban Carranza‘ya, amcası geçen yıl vefat ettiğinde Kosta Rika Ulusal Arşivlerinde bulunan orjinal negatifin bir kopyası verildi. Resmi çeken teknisyen Sergio Loaiza ile resmi tartıştıktan sonra, Carranza resmi Kansas’taki bir fotoğraf laboratuvarına gönderdi Sonuçta da ortaya ikonik manzaranın yüksek çözünürlüklü hali çıktı.

Yenilenmiş Lake Cote manzarasından bahseden yorumcular, Kosta Rika yanardağı üzerinde sahiden neyin fotoğrafa yakalandığı konusundaki tartışmayı hala tam olarak çözemediklerini söylediler. Lakin, tanımlanamayan hava olaylarının öbür imgeleri yahut görüntüleri hakkında tartışmaya yol açabileceğini umuyorlar.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler