BilimMayıs 6, 2022

30 yılda yalnızca 4 defa görülen sıra dışı balık, kameraya bu türlü yakalandı: İşte yüksek yüzgeçli ejder balığı…

Okyanusun derinliklerini keşfederken, neredeyse uzaylı üzere gözüken ömür formlarına rastlamak çok da şaşırtan değil. Lakin bilim insanları bazen ...

Okyanusun derinliklerini keşfederken, neredeyse uzaylı üzere gözüken ömür formlarına rastlamak çok da şaşırtan değil. Lakin bilim insanları bazen, gerçek manada harika bir şeye de rastlayabiliyor. Bu şanslı müsabakalara son örnek, otuz yılı aşkın bir müddettir derin deniz araştırmalarında sırf dört defa görülen bir canlının Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü’ndeki (MBARI) araştırmacılar tarafından kısa bir müddet evvel kamera kaydına alınması ile gerçekleşti: Bir yüksek yüzgeçli ejder balığı.

Çok ender görülen balık, MBARI Kıdemli Bilim Vazifelisi Bruce Robison ve araştırma gemisi Western Flyer‘da bulunan meslektaşları tarafından fark edildi. Yüksek yüzgeçli ejder balığı (Bathophilus flemingi) olarak bilinen bu balık, Monterey Körfezi’nin çabucak dışında yaklaşık 300 metre derinlikte Kaliforniya sularında parıldarken yakalandı.

Metalik görünümlü balık, neredeyse bronz renkli bir denizaltı üzere görünüyor. Lakin, kameranın dışında, doğal ortamında muhtemelen daha farklı göründüğünü varsayım edebiliriz.

Robison tarafından yapılan açıklama şöyle: “Bu balıklar ya loş ışıkta ya da büsbütün karanlıkta yaşar; ikincisi yalnızca biyolüminesans ile aydınlatılıyor. Yani, doğal ortamlarındaki görünümleri, bu görüntülerde gördüğümüze hiç benzemiyor. Başka birçok balığın, etraflarına görsel olarak ahenk sağlamalarına yardımcı olmak için ortam ışığını yansıtan gümüşi kenarları vardır. Bathophilus’un derisinin metalik karakteri muhtemelen emsal bir fonksiyona sahiptir. Renk konusunda ise karşılaştığım örnekler ortasında çeşitlilik var. Kimileri bunun üzere bronzdu; öbürleri bakır, pirinç ve hatta metalik yeşildi. Rengi şartlara uyacak formda ayarlayabilirler yahut tahminen de değil, şimdi bilmiyoruz.

Balığın yüzme istikameti biraz tuhaf görünse de, bu, ejder balıklarının avları ulaşılabilecek bir yere düşene kadar suda hareketsiz kaldıkları avcılık tekniğinin bir modülü. Daha sonra, büyük, dişlek çeneleriyle çiğneme arasındaki şanssız hayvanı yakalıyorlar.

Şu ana kadar çok fazla görünmemiş olması nedeniyle Bathophilus hakkında bol ölçüde gizem bulunuyor, lakin su sütununu kalamarlar, kabuklular ve solucanlar dahil olmak üzere güçlü bir cins çeşitliliği ve ayrıyeten kimi yırtıcı deniz memelileri ile paylaştığını biliyoruz. Robison, “Bu balıktan daha büyük olan her şey potansiyel bir yırtıcıdır. Onlar için tehlikeli bir dünya” diyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler