BilimMayıs 21, 2022

45 yıl evvel fırlatılan uzay keşif aracı Voyager 1, Dünya’ya gizemli bilgiler göndermeye başladı

NASA'nın Voyager 1 uzay aracını fırlatılmasının üzerinden 45 yıl geçti. Uzay aracı o vakitten beri Güneş Sistemimizin ötesindeki seyahatine devam ...

NASA’nın Voyager 1 uzay aracını fırlatılmasının üzerinden 45 yıl geçti. Uzay aracı o vakitten beri Güneş Sistemimizin ötesindeki seyahatine devam ediyor. Fakat bu tecrübeli araç, artık mühendislerini şaşırtan garip datalar göndermeye başladı.

NASA, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, keşif aracının hala düzgün bir formda çalışmasına karşın, davranış artikülasyon ve denetim sisteminden (kısaca AACS) gelen okumaların uzay aracının hareketleri ve tarafı ile eşleşmediğini ve uzay aracının uzaydaki pozisyonu hakkında şaşırmış olabileceğini önerdiğini söyledi. AACS, uzay aracının antenini tam gezegenimize doğrulttuğu için, Voyager’ın etrafındaki yıldızlararası ortam hakkında NASA datalarını göndermesi için büyük bir ehemmiyet taşıyor ve olmazsa olmaz sistemlerden biri.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Voyager 1 ve 2’nin proje yöneticisi olan Suzanne Dodd yaptığı açıklamada, “Bu türlü bir gizem, Voyager misyonunun bu etabında beklenilebilecek bir şey” dedi ve devam etti: “Uzay araçlarının ikisi de neredeyse 45 yaşında, bu da misyon planlayıcılarının beklediğinin çok ötesinde.” NASA, Voyager 1’in ikizi olan Voyager 2 keşif aracının olağan formda hareket ettiğini açıklamasına ekledi.

Güneş Sistemimizdeki dış gezegenleri keşfetmek için 1977 yılında fırlatılan Voyager 1, beklentilerin çok ötesinde bir mühlet faal kaldı ve yaptığı seyahatler hakkında Dünya’ya bilgi göndermeye devam ediyor. Öncü araç, 2012 yılında yıldızlararası uzaya girerek Güneş Sistemimizi terk etti. Şu anda Dünya’dan neredeyse 24 milyar kilometre uzakta ve bu da onu en uzak insan imali obje yapıyor.

NASA, mühendislerinin söyleyebileceği kadarıyla, Voyager 1’in AACS’si “araçta gerçekte ne olduğunu yansıtmayan” rastgele oluşturulmuş datalar gönderiyor. Lakin sistem dataları aksini gösterse bile, uzay aracının anteni düzgün bir biçimde hizalanmış görünüyor. Uzay aracı, NASA’dan komutları alıyor, yürütüyor ve dataları Dünya’ya geri gönderiyor. Sistem meselesinin, yaşlanan uzay aracını sırf temel süreçleri gerçekleştirdiği “inançlı moda” girmesini şimdi tetiklemediği biliniyor.

NASA, “Sorunun tabiatı daha uygun anlaşılana kadar, grup bunun uzay aracının bilim bilgilerini ne kadar mühletle toplayıp iletebileceğini etkileyip etkilemeyeceğini varsayım edemez.” diyor.

Dodd ve takımı, Dünya’dan giden elçisini yanlış bilgiler göndermeye neyin sevk ettiğini bulmayı umuyor. Dodd, “Mühendislik grubu için birtakım büyük zorluklar var” diyor ve ekliyor: “Varsayım edilebileceği üzere bu zorlukların tahminen de en kıymetlisi, Voyager’ın şu anki yıldızlararası pozisyonuna ulaşmanın ışık süratiyle 20 saat 33 dakika sürüyor olması. Bu nedenle uzay ajansı ile Voyager ortasındaki gidiş-dönüş iletisi iki gün sürüyor.”

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler