BilimMayıs 31, 2022

6.920 kilometrelik Amazon Irmağı üzerinde neden tek bir köprü bile yok?

Amazon Irmağı Dünya’nın en uzun ikinci ırmağı ve gezegenin en kıymetli suyollarından biri. Hacim olarak öteki tüm ırmaklardan daha fazla suya ...

Amazon Irmağı Dünya’nın en uzun ikinci ırmağı ve gezegenin en kıymetli suyollarından biri. Hacim olarak öteki tüm ırmaklardan daha fazla suya sahip olmasının yanı sıra, en büyük ırmak yunuslarına, 100’den fazla elektrik balığı cinsine ve 60’a yakın pirana tipine mesken sahipliği yapıyor.

Fakat bütün bu etkileyici özelliklerine karşın Amazon Nehri’nin üzerinde hiçbir köprü bulunmuyor.

Amazon’un üç ülkeden (Peru, Kolombiya ve Brezilya) geçtiği ve Dünya Yırtıcı Ömür Vakfı’nın söylediğine nazaran havzasında 30 milyon kişi yaşadığı düşünülürse, ırmağın üzerinde hiçbir köprünün bulunmaması kulağa garip gelebilir. Dünya’nın başka ünlü ırmaklarıyla karşılaştırıldığında bu durumun bir anormallik olduğu kesin. Örneğin yalnızca Kahire kentinde Nil ırmağını geçen 9 köprü bulunuyor. Asya’nın en büyük ırmağı olan Yangtze’nin üzerinde yalnızca son 30 yılda 100’den fazla köprü inşa edildi. Amazon’un yalnızca üçte biri uzunluğunda olan Avrupa’nın Danube ırmağının üzerinde 133 köprü bulunuyor.

Amazon Irmağı üzerinde neden hiç köprü yok?

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) Zürih’te Yapısal Mühendislik (Beton Yapılar ve Köprü Tasarımı) lideri Walter Kaufmann’ın söylediğine nazaran “Amazon üzerinde bir köprü için gereğince acil gereksinim bulunmuyor.

Amazon’un 6.920 kilometrelik uzunluğunun büyük bir kısmı düşük nüfus yoğunluğu olan bölgelerden geçiyor ve bu yüzden köprülerin bağlanacağı çok az sayıda büyük yol sınırı var. Irmağa sonu olan kent ve kasabalarda ise insanların ve eşyaların bir kıyıdan başka kıyıya geçmesi için gemiler ve feribotlar kullanılıyor. Bu yüzden bir köprü yapılması ulaşımı hızlandırma potansiyeline sahip olsa da, tam olarak gerekli değil.

Lakin Kaufmann’ın da belirttiği üzere teknik ve lojistik meseleler da bulunuyor. Örneğin yaygın bataklıklar ve yumuşak toprak, çok uzun erişim viyadüklerine ve çok derin temellere gereksinim olması manasına geliyor. Her ne kadar bu problemler Amazon’a özel olmasa da burada çok daha bariz ve şiddetli bir halde görülüyor. Olağan olarak bu problemlerle başa çıkmak mümkün olmasına karşın kayda bedel bir yatırım gerektiriyor. Ayrıyeten Amazon Nehri’nde yaşanan mevsimsel değişiklikler yüzünden standart tahlillerin bir kısmı da kullanılamıyor. Amazon’un genişliği kuru mevsimde (Haziran ve Kasım arası) 3,2 ve 9,7 kilometre ortasında bir ortalamaya sahipken, ıslak mevsimde (Aralık ve Nisan arası) 48 kilometreye kadar çıkabiliyor ve su derinliği de 15 metre değişebiliyor.

Lakin, şu anda Amazon üzerinde bir köprü bulunmasa da, ana kolu Negro Irmağı üzerinde bir köprü bulunuyor. Ponte Rio Negre olarak isimlendirilen köprü 2011 yılında tamamlandı ve Manaus ile Iranduba’yı birleştirirken, bir Amazon kolunu bağlayan birinci ve tek büyük köprü oldu.

Ayrıyeten, 2019 yılında Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, “Rio Branco Projesi” kapsamında Amazon’un üzerinde bir köprü kurulmasını istediğini belirtti lakin şimdi bir gelişme kaydedilmiş değil.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler