İnternetMayıs 3, 2022

60 ülkeden internetin geleceği için dev mutabakat: Türkiye listede yok!

ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere 60'tan fazla ülkeden Dünya başkanları, internetin geleceğini müdafaayı amaçlayan yeni bir muahedeyi ...

ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere 60’tan fazla ülkeden Dünya başkanları, internetin geleceğini müdafaayı amaçlayan yeni bir muahedeyi imzalamak için bir ortaya geldi. Beyaz Saray’a nazaran, İnternetin Geleceği Bildirgesi (Buradan PDF’ini indirip okuyabilirsiniz), kaidelerini kabul eden ülkeler çevrimiçi yanlış bilgilendirme kampanyaları yürüterek yahut insanları yasadışı bir halde gözetleyerek seçimleri baltalamamaya kelam verdiğinden, çevrimiçi demokrasiyi güçlendirmeye yardımcı olacak.

Mutabakata imza koyan devletler birebir vakitte hem uygun fiyatlı hem de muteber internet hizmetleri sunmayı, hükümet kaynaklı kapatmalardan kaçınmayı ve internetin güvenliğini ve adil kullanımını teşvik etmeyi taahhüt ediyor.

Avrupa Komitesi, önümüzdeki haftalarda oburlarının katılmasını beklediğini söylese de, şu anda 60 ülke bildirgeye imza koymayı taahhüt etti. Üst seviye bir ABD yetkilisinin yaptığı açıklamada, şaşırtan olmayan bir biçimde Rusya, Çin ve Hindistan bu muahedeye katılmayı kabul etmiyor. Bahsi geçen 60 ülke ortasında Türkiye de yer almıyor…

Teknoloji devleri de muahedeyi desteklediğini açıklıyor. Google, bir blog gönderisinde özel bölümün internet standartlarını belirlemede kıymetli bir rol oynaması gerektiğini belirtirken, Microsoft lideri Brad Smith hükümetlerin internetin karşı karşıya olduğu global zorlukları kendi başlarına yönetemeyeceklerini açıkladı.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler