BilimMayıs 17, 2022

830 milyon yıllık organizmalar bulundu: Ve canlı olabilirler

Etkileyici bir keşif ile Eski Dünya’daki hayatı anlamak için yeni bir potansiyel kaynak ortaya çıkarıldı. Bir jeolog takımı, 830 milyon yıllık ...

Etkileyici bir keşif ile Eski Dünya’daki hayatı anlamak için yeni bir potansiyel kaynak ortaya çıkarıldı.

Bir jeolog takımı, 830 milyon yıllık geçmişe sahip kaya tuzu kristallerinin içerisinde kalmış prokaryotik ve alg hayatının küçük kalıntılarını buldu. Kaya tuzu içerisinde bulunan bu mikro kalıntılar, şu anda su bulundurmayan eski, tarihi tuzlu su ortamlarının araştırılması için yeni bir mümkünlük daha sunuyor ve hatta bu organizmaların kimilerinin hayatta kalmış olmalarının mümkün olduğu söyleniyor.

Bunların yanı sıra bu etkileyici araştırma, Dünya’daki tarihi ömrün yanında, Mars üzere öteki gezegenlerdeki geçmiş ömür izlerinin araştırılması için de heyecan verici bir ihtimal sunuyor.

Şu ana kadar gördüğümüz tarihi mikrofosillerin büyük bir kısmı killi yapraktaşı katmanları üzere kaya oluşumlarına bastırılmış bir formda bulunuyordu ve tuz, organik malzemeyi tıpkı formda koruyamıyor. Bunun yerine tuzlu su ortamında oluşan kristaller içerisinde ufak ölçülerde sıvı kalabiliyor. Bu kalıntı su parçacıkları, tuzun kristalleştiği ortam hakkında suyun sıcaklığı, kimyasal yapısı ve hatta atmosfer basıncı üzere hayli değerli bilimsel datalar verebiliyor.

Ayrıyeten bu bulgular yalnızca denizlerde ve tuz göllerinde kullanılabilir olmayacak. Örneğin Avusturalya’nın orta bölgesi şu anda bir çöl olsa da, çok eski vakitlerde tuzlu bir denizdi ve bu yüzden bol ölçüde tuz kristali bulunabiliyor.

Avusturalya’daki Browne Oluşumu’na benzeri bir biçimde kristallerin bulunabildiği Mars üzerinde de bu araştırmanın değerli tesirleri olabilir. Bu araştırma ile, örnekleri yok etmeden yahut bozmadan organizmaların tanımlanabildiği kanıtlanmış oldu ve bu da hem kendi tarihimizi, hem de öbür gezegenlerin tarihini çok daha uygun bir halde anlamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıyeten bu mikro organizmaların yüz yıllarca yaşamaya devam etmiş olma ihtimali de pek çok açıdan kıymetli görünüyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler