BilimMayıs 18, 2022

ABD kongresinde, 50 yıldır birinci sefer halka açık bir UFO oturumu düzenlendi: Görüntüler, savlar ve suçlamalar havada uçuştu

ABD kongresinde, tanımlanamayan uçan nesneler, yani UFO’lar hakkında, 50 yıldır birinci sefer halka açık bir oturum düzenledi. Bu oturumda ...

ABD kongresinde, tanımlanamayan uçan nesneler, yani UFO’lar hakkında, 50 yıldır birinci sefer halka açık bir oturum düzenledi. Bu oturumda milletvekilleri, askeri pilotlar ve Pentagon yetkilileri dinlendi ve raporların soruşturmasına şeffaflık getirme kelamı verildi.

Tabir veren Pentagon yetkilileri, askeri bir savaş uçağının yanından süratle geçen yansıtıcı global bir objenin, evvelce sınıflandırılmış renkli bir görüntüsünü gösterdi.

Pentagon yetkilileri, yeminli tabirlerinde, hükümetin Dünya’ya inen rastgele bir uzaylıdan materyal toplamadığını söyledi. Duruşmanın öne çıkan kısmı ise, geçen yıl bir FA-18 savaş uçağının penceresinden uzaktaki global bir objenin çekilmiş bir imajı oldu. Pilot bir objeyi gözlemlediğini açıkça bildirdi. Pentagon yetkilileri ayrıyeten bir görüntü daha yayınladı. Bu görüntüde havada hareket eden parlak yeşil üçgenleri gösteren, gece görüş lensleriyle çekilmiş cisimler bulunuyordu.

2019’da Batı Kıyısı’nda çekilen birinci görüntü hakkında mantıklı bir açıklama hala yapılamıyor. Lakin bu yıl Doğu Kıyısı’nda yapılan ikinci kayıttaki küçük üçgenlerin insansız hava araçları olduğu belirlendi, yani bu görüntüde görülenlerin UFO olmadığı açıkça belirtildi.

Pentagon, olaylar hakkında daha fazla bilgi toplamak ve böylelikle daha düzgün ve daha süratli bir biçimde tanımlanabilmeleri gayesiyle raporları incelemek üzere yeni bir vazife gücü oluşturuyor. Savunma Bakanlığı’nın istihbarat müsteşarı Ronald S. Moultrie, askeri sensörlerin açıklanamayan cisimler hakkında daha fazla bilgi toplamak için uygun biçimde kalibre edildiğinden emin olmak zorunda olduklarını söyledi. Daha yeterli, daha yüksek doğrulukta datalar, Pentagon’un tanımlanamayan cisimler hakkında daha güzel sonuçlar çıkarmasını sağlayacak.

Ulusal İstihbarat Yöneticiliği geçen yıl, büyük ölçüde ordu tarafından derlenen ve 2004 yılına ilişkin açıklanamayan hava olaylarını kataloglayan bir rapor yayınlamıştı. İstihbarat topluluğu, belgeyi, olayların birçok hakkında sonuç çıkaramadığı yahut açıklama getiremediği için eleştirmişti.

Deniz istihbaratı müdür yardımcısı Scott W. Bray, oturum sırasında bulanık görüntülerdeki imajları tanımlamanın neden bu kadar sıkıntı olduğunu da açıklamaya çalıştı. Fakat milletvekilleri, Pentagon’un argümanları görmezden geldiği konusunda ısrar etti. Indiana Demokrat Parti Temsilcisi ve Temsilciler Meclisi İstihbarat alt komitesinin lideri André Carson, “Bize, Kongreye ve hayal gücünü ele geçirdiğiniz Amerikan halkına, gerçekleri takip etmeye istekli olduğunuzu göstermeniz gerekiyor” dedi.

ABD’li üst seviye yetkililer, uzun bir müddettir görüntülerde yakalanan tanımlanamayan cisimlerin uzaylı olabileceğini öne süren teorileri görmezden gelmekle itham ediliyor. Bu oturum, işte bu nedenle kıymetli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

UFO’lar, Çin ve Rusya’nın işi mi?

Arkansas Cumhuriyetçi Parti Temsilcisi Rick Crawford ise, oturumda tanımlanamayan cisimlerden fazla Rus yahut Çin hipersonik silah programlarıyla ilgili tartışmalarla daha fazla ilgilendiğini söyledi. Bu yüzden manzaraları tanımlamanın kıymetli olduğunun altını çizdi. Crawford, hükümetin hassas operasyon alanlarındaki objeleri tespit edememesinin “katiyetle kaçınmak istediğimiz bir istihbarat yanılgısıyla muadil olduğunu” söyledi ve devam etti: “Bu bahis, yalnızca uzaylı araçlarını bulmakla ilgili değil…

Buradan da anlaşılacağı üzere kimi isimler, tanımlanamayan cisimlerin Çin yahut Rus teknolojisi olabileceğinden şüpheleniyorlar. Ve bunun kıymetli bir tasa kaynağı olacağını söylüyorlar.

Tennessee Cumhuriyetçi Parti Temsilcisi Tim Burchett da, İstihbarat Komitesi üyesi olmamasına karşın oturuma katıldı ve Pentagon’un bulgular konusunda şeffaf olmadığını sav etti: ” Bir seviyede bunun bir örtbas olduğunu düşünüyorum.

Oturumun tamamını çabucak aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler