BilimHaziran 4, 2022

ABD mahkemesinden tarihin en acayip kararı: Arıların balık olduğunu kabul ettiler

"Eyaletteki arılar için kusursuz bir gün" olarak tanımlanan bir kararla, Kaliforniya mahkemesi arıların balık olduğuna karar verdi. Kaliforniya ...

Eyaletteki arılar için kusursuz bir gün” olarak tanımlanan bir kararla, Kaliforniya mahkemesi arıların balık olduğuna karar verdi.

Kaliforniya Üçüncü Bölge Temyiz Mahkemesi yargıçlarının da kararlarında belirttiği üzere biyolojik olarak baktığımızda arılar, alışılmış ki balık değil. Lakin mahkeme, bombus arılarının omurgasız olarak sınıflandırılabileceğine ve onlara California Kuşağı Tehlike Altındaki Cinsler Yasası kapsamında muhafaza sağlanabileceğine karar verdi.

Yargıçlar özetlerinde, “Burada sunulan problem, karasal bir omurgasız olan bombus arısının balık tarifine girip girmediğidir” dedi. CESA kapsamında “kuşağı tükenmekte olan cinsler” kuşlar, amfibiler, sürüngenler, memeliler yahut balıklar olabilir. Arılar üzere böcekler de bu tanıma nazaran müdafaaya alınamaz.

Lakin yargıçlar, yasanın balık tarifinin sırf suda yaşayan tipler için geçerli olup olmadığının “belirsiz” olduğu belirtti. Hatta yasanın esasen karasal bir yumuşakça için geçerli olduğunu belirtiyorlar: “Elbette bir balık, tabirin günlük lisanda yaygın olarak anlaşıldığı formuyla, su ortamlarında yaşar. Lakin, Bakanlık ve Komitenin belirttiği üzere, [Kaliforniya Balık ve Av Yasası’nın] 45. kısmındaki teknik tarif, hepsi karada ve suda yaşayan tipleri kapsayan yumuşakçaları, omurgasızları, amfibileri ve kabukluları içerir. Ayrıyeten, 2067. kısımdaki söz lisanı sayesinde, karasal bir yumuşakça ve omurgasız olan Trinity kıllı salyangozu, Kanun kapsamında tehdit altındaki bir çeşittir ve sadece 45. kısımdaki balık tarifi kapsamında bu biçimde nitelendirilebilirdi.

Mahkeme, Balık ve Av Kurulu’nun omurgasızları kuşağı tükenmekte olan yahut tehdit altındaki cinsler olarak listeleme yetkisine sahip olduğuna karar verdi: “Daha sonra Komitenin yetkisinin sadece suda yaşayan omurgasızları listelemekle hudutlu olup olmadığını kıymetlendiriyoruz. Yanıtın ‘hayır’ olduğu sonucuna varıyoruz. Balık terimi halk lisanında ve genel olarak suda yaşayan cinslere atıfta bulunduğu anlaşılsa da, Yasama Meclisinin 45. kısımdaki balık tarifinde kullandığı terim o kadar sonlu değildir.

Hasılı, onlara daha uygun muhafaza sağlamak için Balık ve Av Kurulu bombus arılarının balık olduklarını söylüyorsa balık sayılırlar. Karar, balık ve arıların çoklukla nasıl tanımlandığı açısından gereksiz yere tuhaflık yaratsa da, böcekler için muhafaza arayan kümeler ve öbür muhafazacılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Defenders of Wildlife California Program Yöneticisi Pamela Flick bir basın açıklamasında, “Kaliforniya’nın bombus arıları için şahane bir gün” dedi ve devam etti: “Bugün alınan karar, Kaliforniya Jenerasyonu Tehlike Altındaki Tipler Yasası muhafazalarının eyaletimizin tehlike altındaki tüm yerli tipler için geçerli olduğunu ve eyaletimizin ünlü biyoçeşitliliğini korumak için kritik değere sahip olduğunu doğrulamaktadır. Arılar ve başka tozlayıcılar, sağlıklı ekosistemlerin ayrılmaz bir kesimidir ve sağladıkları değerli tozlaşma hizmetleri hepimize hizmet eder ve bu kararı katlanarak daha kıymetli hale getirir.

Bir alt mahkemenin kararını bozan karar, bu arılara sağlanan müdafaanın birebirini sunmak için öteki böcek tiplerinin balık olarak sınıflandırılabileceği manasına da geliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler