BilimMayıs 31, 2022

ABD ve Japonya, bir Japon astronotu Ay’a göndermek için anlaştı

ABD lideri Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Ay'a bir Japon astronotu gönderme planlarını sağlamlaştırdı. Böylelikle gelecekteki ...

ABD lideri Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Ay’a bir Japon astronotu gönderme planlarını sağlamlaştırdı. Böylelikle gelecekteki Artemis misyonları sırasında bir Japon astronotun Ay’da yürüme mümkünlüğünü da doğruladı.

Biden ve Kishida, Gateway uzay istasyonuna potansiyel olarak bir Japon astronotu gönderecek bir Uygulama Mutabakatı hakkındaki görüşmeleri sürdürmek için geçtiğimiz hafta Tokyo’da bir ortaya geldi. Önderler ayrıyeten her iki ülkenin iklim değişikliğine ait bilgileri paylaşma taahhüdünü de yinelediler. Gateway çalışanı hakkındaki görüşme, ABD ve Japonya ortasında NASA’nın yaklaşan Ay misyonlarıyla ilgili devam eden konuşmaların bir kesimi olarak karşımıza çıkıyor.

Gateway, NASA’nın Artemis programı olarak bilinen bir dizi yaklaşan misyon olan Ay’a geri dönme eforunun ayrılmaz bir modülü. Gateway inşa edildikten sonra, Ay’a bağlı astronotlara ziyaretleri için dayanak sunan Ay yörüngesinde bir karakol misyonu görecek. Ay uzay istasyonu, Artemis misyonları için kritik bir altyapı olarak hizmet etmenin yanı sıra, gelecekte Mars’a düzenlenecek mürettebatlı misyonlar için bir kademe noktası olarak da hizmet edecek. Yaklaşan ay istasyonunun birinci kesimlerinin en erken Kasım 2024 tarihinde fırlatılması bekleniyor.

Biden bir NASA basın açıklamasında “Son yıllarda, süratle değişen bir dünyanın yeni zorluklarını (fırsatlar kadar önemli) üstlenmek için birlikte çalışırken, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ortasındaki ittifak daha güçlü, daha derin ve daha yetenekli hale geldi” dedi.

Beyaz Saray’ın bilgi formuna nazaran Japonya ve ABD, şimdi belirlenmemiş bir Artemis vazifesi sırasında Ay’ın yüzeyine bir Japon astronot göndermeyi planlıyor. NASA, 2025 yılına kadar astronotları Ay’ın güney kutbuna indirmeyi planlıyor ve Artemis, 1972’de Apollo 17’den bu yana birinci mürettebatlı Ay vazifelerini içerecek. NASA Yöneticisi Bill Nelson, yayında şunları söyledi: “Japon ve Amerikalı astronotların Ay’da birlikte yürüdüğünü görme konusundaki ortak tutkumuz, milletlerimizin, burada, Dünya’da insanlığın faydasına sorumlu ve şeffaf bir halde uzayı keşfetme konusundaki ortak kıymetlerini yansıtıyor.

Gateway’in birinci modüllerinin fırlatılmasına daha birkaç yıl olmasına karşın, ABD ve Japonya’nın bir ortaya gelmesi daha fazla ülkenin iştirakini sağlamak için bir fırsat olarak görülebilir. Artemis vazifeleri global bir gayret olacak ve Ay’a geri dönmek, uzay araştırmaları ve mühendisliğinde heyecan verici bir sonraki adımı temsil ediyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler