BilimHaziran 3, 2022

ABD’de “çilek uyarısı” yapıldı. Nedeni ise, kimi çileklerin önemli hastalığa neden olması…

ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 5 Mart ile 25 Nisan ortasında taze H-E-B ve FreshKampo organik çilek ...

ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 5 Mart ile 25 Nisan ortasında taze H-E-B ve FreshKampo organik çilek satın alanları bunları yememesi gerektiği konusunda uyardı.

FDA, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) ve Kanada sıhhat kurumları, çileklerle ilişkili olduğuna inanılan birden fazla eyalette ortaya çıkan bir hepatit A salgınını araştırıyor. ABD’de FDA’nın söylediğine nazaran salgınla ilişkili en az 17 hepatit A olayı ve 12 hastaneye yatış oldu. En son hastalanan kişi 30 Nisan’da hastalandı. Kanada’da en az 10 olay bildirildi. Çilekler Walmart, Trader Joe’s, Kroger, Aldi ve Safeway üzere mağazalarda satılıyordu.

Çilekler şimdiye kadar çürümüş yahut son kullanma tarihi geçmiş olsa da, birtakım beşerler onları daha sonra kullanmak üzere dondurucuya koymuş olabilir. Kurum, dolabında donmuş çilekleri olanların; markasından, satın aldığınızda yahut çileklerinizin FDA’nın ihtarına dahil olup olmadığından emin değilse atmalarını öneriyor.

Hepatit A, hepatit A virüsünün neden olduğu, kanın filtrelenmesinden ve başka değerli fonksiyonlardan sorumlu olan bir karaciğer enfeksiyonu. Birden fazla insan büsbütün güzelleşirken (ve ABD’deki birçok insan buna karşı aşılanmıştır), semptomlar haftalar ila aylar sürebilir ve birtakım insanlarda daha önemli durumlara neden olabilir.

FreshKampo yaptığı açıklamada, artık piyasaya gönderilmeyen çileklerin plastik üzerinde “Meridian Fruits Tarafından Dağıtıldı” yazan bir etikete sahip olduğunu söylüyor. H-E-B ise yaptığı açıklamada, 16 Nisan’dan beri soruşturma altındaki tedarikçiden organik çilek almadığını yahut satmadığını söyledi.

Hepatit C üzere başka hepatit cinslerinden farklı olarak, hepatit A tipik olarak kronik karaciğer hasarına neden olmuyor. Fakat yaşlı yetişkinler ve kronik karaciğer hastalığı olan şahıslar de dahil olmak üzere kimi bireylerde önemli problemlere neden olabiliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler