BilimHaziran 7, 2022

Acıyı hisseden robotlar geliştirmenin önündeki bir pürüz daha aşıldı

Robot üreticileri, uzun müddettir robotların etraftan bilgi alabilmelerinin bir yolu daha olsun istiyorlar ve insan derisi üzere davranabilecek ...

Robot üreticileri, uzun müddettir robotların etraftan bilgi alabilmelerinin bir yolu daha olsun istiyorlar ve insan derisi üzere davranabilecek, elektronik-cilt (e-deri) geliştirmek için çalışıyorlar. Olağan ki bunun için geniş kapsamlı ve son derece hassas bir elektronik aygıt gerekiyor. Bu aygıt, bilgiyi göz açıp kapayıncaya kadar aktarmalı. Glasgow Üniversitesi’nden mühendisler tam da bunu yaratabileceklerini düşünüyorlar.

Robotların ağrıyı kaydetmesini sağlayan hesaplamalı e-deri prototipi Science Robotics mecmuasında tanıtıldı. Bu teknolojinin dokunmaya hassas robotlar üretilmesi ve protez uzuvlara dokunmaya yakın bir insan hassaslığı vermesinin mümkün olduğu bildiriliyor.

Dokunmaya hassas robotlar geliştirmeye yönelik evvelki teşebbüsler, yayılmış sensörler büyük ölçüde data gönderdiğinde işlemcilerin tıkanması üzere bir meseleyle karşılaşmıştı. Bu yüzden bir bilgisayarın bilgileri manalı bir şeye çevirmesi bir dakika kadar sürüyordu.

Duyuları işlemeye dokunma noktasında başlayan ve sırf sahiden değerli şeyleri beyne kadar gönderen insan hudut sistemi, bu yeni dizayna ilham veriyor. Robotikte misal bir yaklaşım, bağlantı kanallarını hür bırakacak ve bilgisayarı çok ölçüde duyusal data ile çıkmaza girmekten kurtaracak üzere görünüyor.

168 sinaptik transistörden oluşan bir ızgara, esnek bir yüzeye yayılabilen çinko oksit nanotellerden oluşan bu bilgi sürece aracını oluşturuyor. Bu ızgara, insan formundaki bir “el” üzerine yerleştirildi ve elin hafif ve ağır dokunuşu cilt sensörleriyle ayırt etmesi mümkün oldu.

Bir robota acıyı hissettirmek kulağa anlamsız gelebilir, lakin maksat, hassaslığı deneme yanılma yoluyla öğrenmeye yararlı olacak formda geliştirmek. Çocukların, “sıcak demire dokunmak kötüdür” biçiminde yaşadığı süreci dış uyaranlardan öğrenmeye çalışan robotların da yaşaması mümkün olabilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler