Adobe, Yapay Zekâ ile Oluşturulan Görsellere İzin Verdi

adobe yapay zek ile olusturulan gorsellere izin verdi

Yapay zekâ ile görsel oluşturma araçları son aylarda büyük bir popülerlik kazandı. Özellikle Stable Diffusion, Midjourney ve DALL-E 2, bu konuda liderliği üstlenirken bu araçlarla elde edilen görseller dijital sanat dünyasında da büyük tartışmalara yol açtı.

Kimi sanatçı yapay zekânın oluşturduğu görsellerin kullanımını yadırgarken kimisi ise bunun desteklenmesi gerektiği görüşündeydi. Bugün, bu konuda görüşü beklenen en büyük şirketlerden biri olan Adobe, tarafını açıkladı.

Adobe, yapay zekâ görselleri stok görsel olarak kabul edecek:

a826aaf27a249e9ca08fca8e4607c7fbcebf9da0

Adobe, Stock hizmeti bünyesinde paylaştığı duyurusunda yapay zekâ ile oluşturulan görseller için ana esaslar belirlediğini açıkladı. Şirket, bu esaslara uyan görsellerin, Stock bünyesinde kabul edileceğini, yani görsellerin ücretle satılmasına izin vereceğini belirtti.

Peki Adobe Stock’ta yapay zekâ ile oluşturulan görseli satmak için hangi kurallara uyulması gerekecek?

Yapay zekâ ile oluşturulan görseller, temelde diğer görsel başvuruları için karşılanması istenen aynı kurallara sahip olacak: Görselde kimliği belirlenebilir olan kişi ve mülkler için gerekli izinlerin alınmış olması gerekecek.

Fakat bu temel kuralların yanı sıra yeni yapay zekâ politikası ile uygun yetkilendirmeye sahip olmayan üçüncü taraf içeriklere izin verilmeyecek. Kullanıcılar, kişilere, yerlere, mülke veya bir sanatçının sanat stiline atıfta bulunan metin istemleriyle oluşturulan görselleri Stock’ta yayınlayamayacak.

Ayrıca Stock’a sunulan tüm yapay zekâ görselleri, platforma yüklenirken ‘Generative AI’ etiketiyle yüklenmek zorunda olacak. Yani bir fotoğrafın yapay zekâ tarafından üretildiği belirtilecek.

Adobe’un bu kararı neden önemli?

0f33193d9d182a3120bd9770cbaea541d4943dbf

Adobe, dijital sanat sektörünün bel kemiği olan platformların pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bu karar, sektörün yapay zekâya olan görüşünde büyük bir ağırlığa sahip olacak.

Bugüne kadar Adobe’un aksine yapay zekâ görsellerine karşı çıkan platformlar arasında Getty Images ve Shutterstock gibi dev isimler de yer almıştı.