Amazon’un Robotik Kolu, Fabrikalarında Çalışmaya Başladı

amazonun robotik kolu fabrikalarinda calismaya basladi

Boston’da gerçekleşen ‘Delivering the Future’ (Geleceği Takdim Etmek) konferansında Amazon, ‘Sparrow’ adını verdiği ve üretim fabrikalarında çalıştırmaya başladığı yeni yapay zekâ destekli robotunu tanıttı.

Birkaç başka teknoloji daha tanıtsa da Amazon’un konferansta sunduğu en önemli gelişme kesinlikle Sparrow’du. Bu yapay zekâ destekli robot, herhangi bir insan müdahalesi olmadan pek çok işi yapabilecek fonksiyonlara sahip. 

Sparrow, farklı boyutlardaki nesneleri algılayabilen, bunları toplayan ve fazla bir insan müdahalesi olmadan işleyebilen ilk robot olma niteliği taşıyor

Sparrow Broll 2.2022 11 10 09 17 15

Amazon’un mühendislerinin geliştirdiği ve üretim fabrikalarındaki depo sisteminde kullanılmaya başlanan Sparrow robotu, sahip olduğu yapay zekâ sayesinde nesneleri algılayabilme ve bunları toplayıp insan müdahalesi olmadan işleyebilme yetisine sahip. Yani robot eline aldığı nesnenin ne olduğunu tespit edip ayırarak düzenleyebiliyor.

Amazon tarafından paylaşılan videoda Sparrow’un bir kutu oyunu, bir vitamin şişesini ve birkaç çarşafı seçip ayırdığı, her öğeyi teker teker dikkatli bir şekilde kasalara yerleştirildiği görülüyor. Robot, bunu bilgisayar görüşü ve yapay zekâ kullanarak yapıyor.

Çalışanlarını memnun edemeyen Amazon’da ‘robot işçi’ sayısı sürekli artıyor

8beb8cea6e29d5d7c503993d62504d502fc41fdf

Amazon’un karşımıza en sık çıktığı haberlerden biri, çalışma koşullarından pek de memnun olmayan çalışanları ile ilgili oluyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan belgeler, durumun ciddiyetini ortaya koymuş, Amazon çalışanlarının işlerinden memnun olmayıp kısa süre içinde istifa etmesi gündem olmuştu.

Hatta geçtiğimiz yıllarda bu konuda ciddi iddialar meydana gelmişti. Bu iddialara göre Amazon’un depo çalışanlarının durumu o kadar kötüymüş ki eski çalışanların itiraflarına göre mesai sırasında çalışanlar idrarlarını pet şişeye yapmak zorunda kalıyorlarmış.

Ancak Amazon giderek artan ‘robot işçileriyle’ özellikle depo ve üretim gibi alanlarda çalışan insan çalışanların sayısını büyük bir hızla azaltacak gibi görünüyor. Robotların giderek daha fazla işi insan elinden alması bildiğiniz üzere büyük bir tartışma konusu…

Robotun gerektirdiği tek insan müdahalesi ise ‘şunları şunları ayır’ komutu. Bu da tabii ki her ‘robotlar fabrikada çalışmaya başladı’ haberinde olduğu gibi ‘istihdamda sıkıntı yaratır’ argümanını gündeme getirdi. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.