AndroidHaziran 5, 2022

Android ekran imajı alma nasıl yapılır?

Android ekran manzarası alma nasıl yapılır? Teknolojinin en değerli getirilerinden olan cep telefonları, beşerler ortasındaki irtibatı kolay bir ...

Android ekran manzarası alma nasıl yapılır? Teknolojinin en değerli getirilerinden olan cep telefonları, beşerler ortasındaki irtibatı kolay bir halde sağlamak için gereksinim duyulan aygıtlardır. Cep telefonları, irtibatın yanı sıra birçok farklı imkanı da sağlar. Çeşitli uygulamaların, fotoğrafların, görüntülerin ve oyun programlarının bulunduğu cep telefonları, vazgeçilmez bir gereksinim haline gelmiştir. Cep telefonları ve tablet üzere teknolojik aygıtlar, belli bir işletim sistemine sahiptir. Android işletim sistemine sahip aygıtlar, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine inşa edilmiş olup, APK uzantısını takviyeler. Google tarafından oluşturulan Android işletim sistemi, Java programlama lisanı ile oluşturulmuş olan birçok farklı uygulamayı takviyeler.

Android işletim sistemi, birçok farklı aygıtta bulunur. Android işletim sistemine sahip aygıtların kullanıcısı da bir epey fazladır. Android işletim sistemli aygıtlara sahip olan kullanıcıların merak ettiği hususlardan birisi, Android ekran imajı alma sürecinin nasıl yapılacağıdır. Siz de bahsedilecek olan süreçleri takip ederek Android aygıtınızdan kolay ve pratik bir halde ekran imajı alabilirsiniz. Aldığınız ekran manzaralarını farklı ortamlarda kullanabilir, tıpkı vakitte bu ekran imgeleri üzerinde de çeşitli süreçler yapabilirsiniz. Bilhassa okul, iş üzere çeşitli alanlarda muhtaçlık duyulan ekran imgeleri, kullanıcılar için hayli kıymetlidir. Birtakım adımları izleyerek siz de Android aygıtınızdan ekran imgesi alma sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Android aygıtlara ya da Android aygıtların programına nazaran farklılık gösterebilen ekran imajı alma süreçleri çeşitlilik gösterebilir. Siz de Android aygıtınızın modelini ve programını göz önünde bulundurarak bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Android Ekran İmajı Alma Süreci Nasıl Yapılır?

Android aygıtınızın ekranından manzara almak ve bu imajları farklı maksatlarınız doğrultusunda kullanmak için izlemeniz gereken adımlar epeyce kolaydır. Android ekran manzarası alma sürecini gerçekleştirmeden evvel aygıtınızın modelini ve programın versiyonunu belirlemelisiniz. Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra Android ekran manzarası alma sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Android 4.0 ve daha üzeri sürümü çalıştıran Android aygıtlar için ekran imajı alma süreci muhakkak düğmelere basılarak gerçekleştirilir. Android 4.0 ya da daha üzeri sürüme sahip olan cihazlarınızdan ekran imgesi almak için;

 • Aygıtınızın güç ve kilit düğmesine ve ses kısma düğmesine basılı tutarak yaklaşık 1-2 saniye beklemelisiniz.

 • Bahsedilen süreçleri gerçekleştirerek ekran imajı alabilirsiniz.

Şayet fizikî ana düğmeli bir Android aygıta sahipseniz bu noktada ana ekran düğmesini de kullanmanız gerekir.

 • Fizikî ana düğmeli aygıtınızdan ekran imgesi almak için güç düğmesine basarken birebir anda ana ekran düğmesine de basılı tutmalısınız.

 • Bu süreci 1-2 saniye boyunca gerçekleştirerek ekran imajı alma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Fizikî ana ekran düğmesi bulunan Android aygıtların yanı sıra fizikî ana ekran düğmesi bulunmayan Android aygıtlarda da ilgili süreç farklılık gösterebilir.

HTC üzere fizikî ana ekran düğmesi bulunmayan aygıtlardan ekran imajı almak için birinci olarak güç düğmesine ve akabinde hayli süratli bir halde ana ekran düğmesine bakmanız gerekir.

 • El hareketlerini destekleyen Samsung aygıtlarda ekran imajı almak için öncelikle Ayarlar’a ve akabinde Hareketler menüsüne girmeniz gereklidir.

 • Hareketler menüsüne girdikten sonra aşağı kaydırarak ‘’Ekranı Yakalamak İçin Avuç İçinizle Kaydırın’’ özelliğin etkinleştirmelisiniz.

 • Akabinde menüyü kapatmalı ve ekranı soldan sağa ya da sağdan sola elinizin kenarı ile kaydırmalısınız.

Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdiğinizde ekran imajı alma sürecini muvaffakiyetle gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu noktada Android aygıtınızın ekranı yanıp söner ve sürecin başarılı olduğuna dair bir bildirim ile karşılaşırsınız. Birebir vakitte fotoğraf makinesi deklanşör sesi de duyulabilir.

Ekran imgesini açmak için üstten aşağı gerçek kaydırmalı ve bildirime dokunmalısınız. Birebir vakitte yeni çekmiş olduğunuz ekran imgesine galerinizden de ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

 • Android telefonlarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler