AndroidHaziran 6, 2022

Android RAM arttırma nasıl yapılır?

Android işletim sistemine sahip aygıtların performansını etkileyen en kıymetli iki ögeden birisi depolama kapasitesi ve RAM olarak bilinir ...

Android işletim sistemine sahip aygıtların performansını etkileyen en kıymetli iki ögeden birisi depolama kapasitesi ve RAM olarak bilinir. Telefonun genel performansını etkileyen en değerli öge ise RAM’dir. RAM kapasitesi, Android aygıtların suratı açısından da hayli kıymetlidir.

Birçok Android aygıtın 2 GB RAM kapasitesine sahip olduğu görülür. Bu oran, Android aygıtlara nazaran farklılık gösterebilmekle birlikte birçok vakit yetersiz olabilir. Bilhassa sanal oyunların epeyce tanınan olduğu çağdaş dünyada telefonlarda bulunan RAM kapasitesi azımsanır niteliktedir. Bu noktada Android kullanıcıları RAM kapasitesinin nasıl artırılacağı hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Android RAM Arttırma Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzun RAM kapasitesini artırmak için telefonunuzdaki bir parçayı değiştirmek kâfi olmayacaktır. RAM artırma sürecini gerçekleştirmek için microSD karttan faydalanmanız gerekir. MicroSD kart ile RAM artırma süreci, sırf root sürecini gerçekleştirmek ile mümkün olabilir. Android telefonda bulunan birtakım evraklar ve müsaadeler engellediğinden ötürü root süreci gerekli olmuştur. Lakin root atma süreci epey değerli ve marifet gerektiren bir konudur. Hasebiyle bu noktada gerekli maharete sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız root atma sürecini uygulamamanızda yarar var.

Android telefonun RAM’ini artırmak için MicroSD kart, uygulama ve root sürecine doğal tutulmuş telefon/tablet gerekir. RAM artırma sürecinde kullanılacak olan telefon ya da tabletin Android işletim sistemine sahip olması kıymet arz eder.

RAM artırma sürecinden evvel dikkat etmeniz gereken kıymetli bir nokta, Android aygıtınızın modelidir. Takas evrakı boyutunu çekirdek seviyesinde sınırlayan Xiaomi Redmi Note vb. telefon modellerine root atılsa dahi RAM artırma süreci yapılmayabilir. Hasebiyle bu noktada RAM artırma sürecinin yapılamayacağı görülür. Rastgele bir denetim uygulaması kullanarak Android aygıtınızın RAM’ini manuel bir formda artırıp artıramayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu noktada MemoryInfo Swapfile Check uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Swapfile Check uygulamasını kullanabilmeniz için Android aygıtınıza root atılmış olması gerekir. Root sürecini gerçekleştirdikten sonra Start RAMExpander Test Here seçeğine dokunmalı ve akabinde RAM artırma sürecinin tamamlanmasını beklemelisiniz. RAM artırma sürecinden sonra ‘’Congratulations’’ uyarısı ile karşılaştığınız takdirde RAM artırma sürecinin tamamlandığını anlayabilirsiniz.

android ram X8yC

Android telefonlarda ve tabletlerde RAM’i artırabileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunur. Android telefon ve tabletlerinize RAM artırmak için kullanabileceğiniz uygulamalara örnek olarak; Swapper – Root, Free Swapper Root ve AMemoryBoost uygulaması gösterilebilir. Tıpkı biçimde çalışma prensibine sahip olan bu uygulamaları çalıştırmak için öncelikle uygulamayı başlatmalı ve takas evrakı oluşturmalısınız. Akabinde RAM artırma süreci için gerekli takas evrakı boyutunu belirledikten sonra Swap file evrakının oluşturulmasını bir müddet beklemelisiniz. Takas belgesi oluşturma süreci tamamlandıktan sonra telefonunuzu tekrar başlatmalısınız. Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra fazla RAM’in faal olarak çalışması gerekir. Münasebetiyle bu noktada uygulamayı silmemelisiniz.

Bahsedilen süreçleri eksiksiz bir halde tamamladığınız takdirde Android aygıtınızın RAM’ini artırabilir ve artırılmış RAM’in sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Artırılmış RAM, telefonunuzun kapasitesinde önemli oranda düzgünleşme sağlayacaktır. Şayet root süreci yapılamayan bir Android cep telefona sahipseniz RAM’inizden azamî düzeyde faydalanmanız kıymet arz eder. Böylece telefonunuzun performansında rastgele bir düşüş yaşamadan RAM’inizden azamî derecede randıman alabilirsiniz. Android telefonunuzun RAM’inden azamî derecede randıman alabilmek için Android telefonunuzun art planında çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Böylece Android aygıtınızın RAM’ini tasarruflu bir halde kullanırken; tıpkı vakitte pil tasarrufu da yaparak telefonunuzun bataryasına olumlu istikamette katkıda bulunabilirsiniz.

Art planda çalışan uygulamaları kapatmak için telefonunuzun Uygulamalar kısmına giderek gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Devamlı olarak kullandığınız uygulamaların ayarlarına giderek bu uygulamaların art planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Android telefonuna RAM artırma sürecini yapmış kullanıcıların art planda çalışan uygulamaları kapatmasına gerek yoktur.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

 • Android telefonlarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

 • Android ekran manzarası alma nasıl yapılır?

 • Android telefonlarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

 • Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır?

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler