AndroidHaziran 5, 2022

Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır?

Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır? Dünyadaki vazgeçilmez ögelerden biri olan teknoloji, günlük hayatın neredeyse her alanında ...

Android telefondan virüs temizleme nasıl yapılır? Dünyadaki vazgeçilmez ögelerden biri olan teknoloji, günlük hayatın neredeyse her alanında muhtaçlık duyulur hale gelmiştir. Okul, iş üzere birçok farklı ortamda kullanılan ve her daim gereksinim duyulan teknolojik aygıtlar da teknolojinin getirmiş olduğu en değerli ögelerden birisidir. Bilhassa bu noktada birinci akla gelen cep telefonları, bağlantı imkanı sağlamasının yanı sıra değerli evrakların ve evrakların kaydedildiği, birçok farklı dökümanı bünyesinde barındırması ile dikkat çeker. Münasebetiyle cep telefonlarının geniş bir arayüze sahip olması ve kolay bir halde kullanılıyor olması kıymetlidir.

Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android aygıtlarda kimi vakitlerde yavaşlama, kusur ile müsabaka üzere çeşitli problemler yaşanabilir. Yaşanan bu meseleler birden fazla vakit daha evvelden yüklenmiş berbat yazılımların art planda çalışmasından kaynaklanabilir. Tıpkı vakitte Android aygıtlarda donma, hafıza yanlışları, kullanılmakta olan uygulamaların ani bir formda kapanması üzere sorunlar de görülebilir. Şayet siz de Android aygıtınızda bahsedilen bu sorunları yaşıyor ve uygulamaların bilgilerinizi çaldığından şüpheleniyorsanız telefonunuzun virüse sahip olup olmadığını denetim etmenizde yarar vardır.

Bahsedilen bu sıkıntıların yanı sıra daha birçok farklı sorun ile karşı karşıyaysanız Android aygıtınızı virüslerden temizlemeniz gerekebilir. Android aygıtınızı virüslerden temizlemek için farklı metotlardan faydalanabilirsiniz.

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Android işletim sistemine sahip telefonunuzdan virüs temizlemek için faydalanmanız gereken yollar hayli çeşitlidir. Virüs temizleme sürecini gerçekleştirmek için birçok farklı antivirüs programından faydalanabilirsiniz. Antivirüs programlarını telefonunuza yüklemeden evvel uygulamanın firmasına ve firmanın aldığı yorumlara göz atmalısınız. Böylece uygulamaya olan itimadınızı artırabilir, telefonunuzu inançlı bir halde virüslerden koruyabilirsiniz.

Birebir vakitte uygulamanın istediği müsaadeleri de dikkatli bir halde denetim etmelisiniz. Tercihleriniz doğrultusunda uygulamanın fiyatlı olup olmadığına da göz atabilirsiniz. Bahsedilen bu noktalara dikkat ettikten sonra Google Play Store’dan antivirüs programlarını indirebilir, aygıtınızı virüslerden temizlenmiş hale getirebilirsiniz.

Virüs programlarının yanı sıra Android telefonunuza format atarak da virüs sorunundan kurtulabilirsiniz. Format atma süreci, çoklukla modemden kaynaklanan virüslerde gerçekleştirilir. Telefonunuzun genel performansını etkileyen modem kaynaklı virüsler, virüs programlarının tesirini de önemli oranda azaltabilir. Android aygıtınıza format atmadan evvel telefonunuzda bulunan dataların yedeğini almalısınız.

Tıpkı vakitte cep telefonunuzun şarjının %50’nin üzerinde olduğuna da dikkat etmelisiniz. Şayet telefonunuzun şarj düzeyi %50’nin altında ise format atma sürecine başlamadan evvel cep telefonunuzu şarj etmelisiniz.

  • Format atma sürecine başlarken cep telefonunuzun ses tuşlarından birine ve güç tuşuna bir mühlet basılı tutmalısınız.

  • Akabinde açılan ekrandaki Wipe Data/Factory Reset seçeneğine telefonunuzun ses tuşlarından yardım alarak gelmelisiniz.

  • Güç tuşu yardımıyla da bahsedilen seçeneği seçtikten sonra ses tuşları ile ‘Yes’ seçeneği üzerine gelmeli ve güç tuşu ile ‘Yes’ seçeneğine dokunmalısınız.

  • Bu süreçlerin akabinde ‘Reboot System Now’ seçeneğine gelmeli ve güç tuşu yardımı ile bu seçeneği seçmelisiniz.

Bahsedilen bu süreçlerin sonucunda telefonunuzu tekrar başlatarak tüm datalarınızın sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Android Virüs Temizleme Programları Nelerdir?

Cep telefonunuzdaki virüsleri Android virüs temizleme programlarından faydalanarak temizleyebilir, telefonunuzu daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Bu noktada kullanıcılara birçok farklı virüs programı sunulur.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

  • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

  • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

  • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

  • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

  • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

  • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler