AndroidHaziran 5, 2022

Android telefonlarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

Android telefonlarda ekran görüntüsü alma süreci çok kolay. Google tarafından oluşturan Android işletim sistemi, dev bir işletim sistemi olarak ...

Android telefonlarda ekran görüntüsü alma süreci çok kolay. Google tarafından oluşturan Android işletim sistemi, dev bir işletim sistemi olarak tanımlanır. Hayli geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android işletim sistemi, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine inşa edilmiştir. Telefon ve tabletlerde bulunan Android işletim sisteminde Java programlama lisanıyla oluşturulmuş birçok farklı uygulama bulunur. Kullanıcıların çeşitli gereksinimlerine karşılık veren bu uygulamalar, Google Play Store’da kullanıcıların hizmetine sunulur.

Sanal makine olarak tanımlanan Android işletim sistemine sahip olan aygıtlar; çeşitli formlarda üretilir ve her aygıt farklı kullanıcılara hitap eder. Birçok farklı uygulamayı kullanmaya imkan veren Android aygıtlarda çeşitli süreçler gerçekleştirilir. Geliştirilmiş özelliklere ve itinayla üretilmiş lenslere sahip olan Android aygıtlarda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve görüntüleri çekilebilir. Fotoğraf ve görüntü çekiminin yanı sıra Android aygıtların ekran imajı alınabilir.

android ip adresi REoY

Tıpkı vakitte Android aygıtınızın ekran görüntüsünü da kayda alabilirsiniz. Bilhassa sanal oyun meraklılarının sıklıkla kullandığı bu süreç, birtakım adımları takip ederek gerçekleştirilebilir. Siz de bahsedilecek olan tekniklere göz atarak Android aygıtınızdan ekran kaydı alabilir, aldığınız ekran kaydı üzerinde çeşitli süreçler gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız ekran görüntüsünü şahsî tercihleriniz doğrultusunda toplumsal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz. Galeri kısmına kaydedilen ekran görüntülerini daha birçok farklı gaye doğrultusunda kullanabilirsiniz. Yazının devamında Android aygıtınızdan ekran kaydı almanızı sağlayacak olan uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android aygıtınızdan ekran kaydı almak için kullanabileceğiniz çeşitli programlar bulunur. Siz de bu programlardan faydalanarak Android aygıtınızın ekranını kayıt altına alabilirsiniz.

Not: Bugün sağlam olan rastgele bir uygulama, yarın sağlam olmayabilir. Bu nedenle kullanmadan evvel yorumları okuyun ve uygulama güvenilirliğinden emin olun.

Android ekran görüntüsü alma sürecinde kullanabileceğiniz uygulamalardan birisi Google Play Games’tir. Google Play Games, sanal oyun meraklıları için sunulmuş bir programdır. Google Play Games uygulamasından yararlanarak uygulama dayanağı bulunan her oyunun görüntüsünü kolay ve pratik bir biçimde kayıt altına alabilirsiniz.

 • Google Play Games üzerinden ekran kaydı yapabilmek için öncelikle Google Play Games’i açmalı ve ‘’Oyunlarım’’a dokunmalısınız.

 • Akabinde sola kaydırmalı ve açmak istediğiniz oyunu bulmalısınız.

 • Açmak istediğiniz oyunun üzerine dokunduktan sonra ekranın sağ üst kısmında bir kamera simgesi ile karşılaşmalısınız.

 • Ekranın sağ üst kısmında görünen kamera simgesine dokunarak ekran kaydı alma sürecini başlatabilirsiniz.

 • Google Play Games uygulamasının sunduğu çeşitli imkanlar bulunur. Google Play Games uygulaması sayesinde 720 HD ya da 480P SD ekran kaydı yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

 • Tıpkı vakitte Android cihazınızdaki depolama alanına nazaran de ne kadar mühlet ile ekran kaydı yapabileceğinizi de görebilirsiniz.

Android ekran kaydı sürecini gerçekleştirebileceğiniz bir öteki uygulama ise Screen Recorder’dir. Screen Recorder, tek bir dokunuşla ekran kaydı yapmanızı sağlayan bir uygulamalıdır. Screen Recorder sayesinde uygulamaları ya da oyunları problemsiz bir halde kayıt altına alabilir, dilerseniz kayıt aldığınız görüntüler üzerinde kırpma ve düzenleme süreçlerini de gerçekleştirebilirsiniz. ‘

Mobizen Screen Recorder uygulaması da bu noktada hedefinize hizmet eden bir uygulamadır. Mobizen Screen Recorder uygulaması ile 2K çözünürlüğünde ekran kaydı yapabilirsiniz. Tıpkı vakitte çekmiş olduğunuz ekran kayıtlarına kendi imajınızı ekleyebilir, dilerseniz kendi sesiniz ile de seslendirme yapabilirsiniz. Uygulama içi fiyatlandırmaları barındıran bu uygulama ile belli bir fiyat karşılığında görüntünüzün üzerine kendi isminizi ya da çeşitli filigranları da ekleme bahtına sahip olabilirsiniz.

Siz de bu uygulamalardan faydalanarak Android telefon ve tabletlerinizden yüksek çözünürlüklü ekran kayıtları alabilir, bu kayıtları farklı hedefleriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz. Android aygıtınızın modeline nazaran telefonunuzun dahili araçlarını da bu süreç doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler