AndroidHaziran 3, 2022

Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

Teknolojinin çağdaş dünyanın en değerli ayrıntılarından biri olması ile teknolojik aygıtlar da önemli manada ehemmiyet kazanmıştır. Çağdaş ...

Teknolojinin çağdaş dünyanın en değerli ayrıntılarından biri olması ile teknolojik aygıtlar da önemli manada ehemmiyet kazanmıştır. Çağdaş dünyanın neredeyse her alanında kullanılan teknolojik aygıtlar epey çeşitlidir. Teknolojik aygıtlar ortasında en çok kullanılan ve farklı emellere hizmet eden cep telefonları, kullanıcıların bağlantı gereksinimini karşılamasının yanı sıra birçok farklı bilgiyi de koruma etmelerini sağlar. Birebir vakitte cep telefonlarına çeşitli uygulamalar, oyunlar indirilir. Uygulamaların ve oyunların yanı sıra evraklar, dökümanlar, fotoğraflar ve görüntüler da cep telefonlarının bünyesinde barınır.

Bahsedilen bu ögeler; cep telefonlarının hafızasının dolmasına sebep olur. Genel itibariyle düşük depolama alanlarına sahip olan cep telefonları, depolama alanı dolduğu takdirde düşük performans gösterebilir. Bilhassa yüksek çözünürlüklü görüntülerin ve yüksek boyutlu oyunların depolama alanını önemli manada doldurduğu görülür. Bunların yanı sıra önbellek evrakları da aygıtlarda epeyce geniş bir alan kaplar.

Önbellek belgesi; telefonunuzun gereksinim duyduğu bilgileri depoladığı evraklardır. Rastgele bir uygulamayı açtığınızda gereksinim duyacağınız bilgiler, önbellek belgelerinde saklanır. Önbellek evrakı sayesinde cep telefonunuz daima olarak tıpkı süreçleri gerçekleştirmek zorunda kalmaz. Kullanıcının haberi olmadan yönetilen önbellek belgeleri, telefonun daha süratli çalışmasını sağlar ve böylece telefondan yüksek randıman alınmasını sağlar.

Birtakım durumlarda önbellek evraklarını temizlemeniz gerekebilir. Önbellek evraklarını temizlediğiniz takdirde telefonunuzun depolama alanını boşaltabilir, telefonunuzda boş alan yaratabilirsiniz.

Android cihazınızdaki önbellek belgelerini temizlemeniz gereken birkaç durum vardır. Örneğin, rastgele bir uygulamanın ön bellek belgeleri bozulabilir. Birebir halde uygulama sistemli çalışmadığında da önbellek evraklarını temizlemeniz gerekebilir. Bunların yanı sıra şahsî bilgilerinizi içeren önbellek belgelerini silmek isterseniz ya da görüntülerinizi, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı silmeden telefonunuzda boş alan yaratmak istediğiniz durumlarda önbellek paklığı yapabilirsiniz. Çok sık olmasa da önbellek paklığını sistemli olarak gerçekleştirerek telefonunuzdan aldığınız randımanı artırabilirsiniz. Android aygıtınızda önbellek paklığı süreci gerçekleştirmek için birtakım adımları izlemeniz kafidir. Bahsedilecek olan adımları izleyerek Android önbellek temizleme sürecini kısa bir müddette gerçekleştirebilir, telefonunuzun depolama alanını boşaltabilirsiniz.

Android Telefonlarda Önbellek Temizleme Süreci Nasıl Yapılır?

Android önbellek temizleme sürecini gerçekleştirmek için izleyeceğiniz adımlar hayli açık ve nettir. Bu süreci rastgele bir uygulama indirmeden Android aygıtınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Android önbellek temizleme sürecini gerçekleştirmek için öncelikle ‘Ayarlar’a gelmelisiniz.

 • Akabinde ‘Depolama’ya dokunmalı ve daha sonra ‘Diğer Uygulamalar’a dokunmalısınız.

 • Bahsedilen bu süreçleri gerçekleştirdiğiniz takdirde telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların genel bir listesini görebilirsiniz.

 • Karşınıza çıkan genel liste içerisinden önbelleği şişkin olan bir uygulamayı seçebilirsiniz.

 • Şayet önbelleği şişkin olan uygulamayı seçmekte zorlanıyorsanız sağ üstteki menü düğmesine dokunabilir, uygulamaları boyuta nazaran sıralayarak önbelleği şişkin olan uygulamaları görebilirsiniz.

 • Önbelleği şişkin olan uygulamayı bulduktan sonra uygulama bilgileri sayfasında yer alan ‘Önbelleği Temizle’ seçeneğine dokunarak Android önbellek temizleme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken değerli nokta; ‘Önbelleği Temizle’ yerine ‘Verileri Temizle’ seçeneğine dokunmamanızdır.

Bilgileri temizlediğiniz takdirde uygulamadaki tüm ferdî bilgilerinizi silmiş olursunuz. Bu noktada uygulamayı birinci haline getirmiş olursunuz. Münasebetiyle önbellek temizleme süreci sırasında bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Android Telefonlar İçin Önbellek Silme Uygulamaları

Google Play Store’da önbellek paklığı gerçekleştiren çeşitli uygulamalar bulunabilir. Bu uygulamalar, önbellek temizliğinin yanı sıra gereksiz görüntüleri ve yer kaplayan fotoğrafları siler. Lakin bu uygulamaları kullanmadan evvel uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

Kimi uygulamalar Android aygıtınızda hayli geniş bir yer kaplayabilir ve telefonunuzu yavaşlatır. Hasebiyle android önbellek temizleme süreci için birinci olarak Android telefonunuzda bulunan yerleşik araçları kullanmanız önerilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, kimi antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler