AppleMayıs 10, 2022

Apple 20 yıl sonra iPod üretimini durdurdu!

Apple’ın ikonik medya oynatıcısı iPod, yerine geçen bir sürü medya oynatıcı nedeniyle artık “gereksiz” hale gelmişti. Apple, web sitesinde ...

Apple’ın ikonik medya oynatıcısı iPod, yerine geçen bir sürü medya oynatıcı nedeniyle artık “gereksiz” hale gelmişti. Apple, web sitesinde yayınladığı bir iletide iPod serisinin artık yenilenmeyeceğini duyurdu.

iPod son derece başarılı tarihi boyunca 400 milyondan fazla sattı ve Dünya sahnesine birçok MP3 çaların çıkmasına neden oldu, kendi başına bir Pazar yarattı. Apple Pazarlama yöneticisi Greg Joswiak, “Müzik her vakit Apple’ın kalbinde yer aldı ve iPod’un yaptığı üzere yüz milyonlarca kullanıcıya müzik getirmek, müzik sanayisini derinden etkiledi” diyor. Ayrıyeten, alakalı dijital müzik mağazası iTunes’a atıfta bulunarak, müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını tekrar tanımladığını vurguladı.

iPod ve daha sonra iPhone, günümüzün müzik akış çağında temel bir öge haline gelirken, 2001 yılında iPod’un piyasaya sürülmesi Apple için büyük bir risk olarak görülüyordu. Şirket, neredeyse iflasın akabinde finansal olarak mahvolmuştu ve taşınabilir bir müzik çaların Steve Jobs’un şirketini çıkmazdan kurtarması mümkün görünmüyordu. Lakin bunu başardı. Gerisinden iPhone (2007) ve iPad (2010) geldi ve Apple Dünya’nın en büyük teknoloji firması haline geldi. Şu anda kıymeti 3 trilyon dolar civarında.

Sonuç olarak, iPod’un öleceği bekeniyordu. Apple 2014’te klasik iPod üretimini durdurmuştu. Gerisinden Shuffle ve Nano modelleri bitirildi. Artık de son jenerasyon iPod Touch’a artık güle güle diyoruz.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler