AppleMayıs 16, 2022

Apple, 20 yılın akabinde iPod üretimini neden durdurmaya karar vardi?

Apple, 2001'deki birinci tanıtımından bu yana yirmi yıldan fazla bir mühlet geçtikten sonra, iPod markasını sonlandıracağını geçtiğimiz günlerde ...

Apple, 2001’deki birinci tanıtımından bu yana yirmi yıldan fazla bir mühlet geçtikten sonra, iPod markasını sonlandıracağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. 2000’lerin başında Apple’ın büyümesini sağlayan ikonik taşınabilir medya oynatıcısı serisi, artık insanların nostalji dışında pek önemsemediği bir marka olarak tarihin sayfalarındaki yerini aldı.

Pekala lakin Apple, iPod’u neden “öldürdü?”

Şu ana kadar Apple iPod serisini neden sonlandırdığı konusunda sessiz kaldığı için sadece iddia yapmamız mümkün. Lakin, iPod Touch’ın son on yılda süratle düşen satışlarının, üretimin durdurulmasının temel nedeni olduğunu varsayabiliriz. İnsanların iPod’a ilgilerinin kaybetmesinin ardında ise birkaç farklı sebep var.

iPod’lar ve başka taşınabilir MP3 oynatıcılara gösterilen ilgi, akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan ve ana akım olarak benimsenmeden evvel tepeye ulaşmıştı. Fakat günümüzde gençler dahil neredeyse herkesin müzik dinlemek için kullanabilecekleri bir akıllı telefonu var. Üstelik akıllı telefonlarla gittiğimiz her yerde, internet üzerinden istediğimiz tüm müzikleri kolay kolay dinleyebiliyoruz. Bu türlü bir durum kelam konusuyken, yalnızca müzik dinlemek için ek bir aygıt taşımak birçok kişi için mantıklı görünmüyor.

Meskende müzik dinlemek içinse HomePod küçük üzere pek çok farklı eser var ve birçoklarının ses komutlarıyla denetim edilebilmek üzere ek avantajları var.

iPod Touch’ın azalan satışları ve öbür Apple eserlerinin artan popülerliği, muhtemelen şirketi iPod’un fişini çekmeye iten temel etkendi. Artık var olan çok sayıdaki alternatif seçenek düşünüldüğünde de, şirketin iPod’u sonlandırmasının hem şaşırtan olmadığını, hem de mantıksız olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler