AppleNisan 25, 2022

Apple, App Store’daki eski uygulamalarla savaşını sertleştiriyor: Güncellenmeyen uygulamalara kapı göründü!

Apple, kullanılmayan yahut fonksiyonsuz uygulamalara karşı siyasetini daha da sertleştirmek için hazır üzere görünüyor. 2016 yılında, en son ...

Apple, kullanılmayan yahut fonksiyonsuz uygulamalara karşı siyasetini daha da sertleştirmek için hazır üzere görünüyor. 2016 yılında, en son yönergelerine uymayan yahut yeniliğini yitiren ve güncellenmeyen uygulamaları kaldırmak için mümkün olan her şeyin yapılacağına dair kelam verilmişti. Son birkaç yılda bu karar pek dikkat çekmemiş olsa da, artık tekrar öne çıktı. Bir avuç bağımsız geliştirici, Apple’dan oyunlarını güncellemelerini isteyen bir e-posta bildirimi aldıklarını açıkladılar.

Şirket bu e-postalarda “Bu uygulama kıymetli bir müddet güncellenmedi ve 30 gün içinde satıştan kaldırılması planlanıyor” diyor. e-posta şöyle devam ediyor: “30 gün içinde inceleme için bir güncelleme göndererek bu uygulamayı yeni kullanıcıların keşfetmesi ve App Store’dan indirmesi için hazır tutabilirsiniz.

Apple, geliştiricilerin uygulamalarını yahut oyunlarını mağazadan kaldırsa bile mikro süreçlerden gelir elde etmeye devam edebileceğini belirtiyor. Ayrıyeten, aygıtlarına uygulamaları daha evvelce indirenler kullanımlarına devam edebilecek. Bildirimin ekran imajlarını Twitter’da paylaşan kimi şahıslar, siyasetin daha küçük geliştiricileri orantısız bir halde etkilediğine dair tasalarını lisana getirdi.

Protopop Games geliştiricisi Robert Kabwe, “Bu, bağımsız geliştiriciler için adil olmayan bir mani” dedi ve ekledi: “Bir Cuma gecesi burada oturuyorum, günlük işimden sonra iliklerime kadar çalışıyorum, bağımsız oyunlarımdan geçimimi sağlamak için elimden gelenin en düzgününü yapmaya çalışıyorum, çok süratli gerçekleşen Apple, Google, Unity, Xcode, macOS değişikliklerine ayak uydurmaya çalışırken başım dönüyor.

App Store İyileştirmeleri teşebbüsüne adanmış bir takviye sayfasında şirket, siyasetin “müşterilerin gereksinimlerine uyan olağanüstü uygulamaları bulmasını kolaylaştırmak için” uygulandığını belirtiyor. Ayrıyeten, platformda bulduğunuz tüm yazılımların “fonksiyonel ve yeni” olmasını sağlamak istediği de belirtiliyor.

Bir iOS kullanıcısının bakış açısından ise, yeni bir Apple aygıtı satın aldığınızda, mağazada donanımdan yararlanmak için optimize edilmemiş uygulamalarla müsabakanın pek de beğenilen olmadığı kesin.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler