Cep TelefonuNisan 23, 2022

Apple bu işi hiç sevmeyecek: Şarj aletleri için yeni devir artık daha da yakın

Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketici Müdafaa Komitesi, çeşitli elektronik aygıtlarda kullanılan USB-C, Micro USB ve Lightning üzere farklı ...

Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketici Müdafaa Komitesi, çeşitli elektronik aygıtlarda kullanılan USB-C, Micro USB ve Lightning üzere farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi amaçlayan yönetmelik değişikliğini görüştü ve 43 “evet” ve 2 “hayır” oyuyla kabul etti.

Düzenlemeye ait durum AP Genel Şura oturumunda oylandıktan sonra üye ülkelerle müzakerelere başlanacak. Lakin rastgele bir mevzuatın son uygulaması, metin katılaşana ve yasal zorluklar tamamlanana kadar gerçekleşmiyor.

2026’da tüm ayrıntılar tam olarak çözüldüğünde yürürlüğe girmesi beklenen AB kuralları, çabucak hemen tüm elektronik aygıtlar için geçerli.

Uygulama ile akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık, taşınabilir görüntü oyun konsolu, hoparlör üzere aygıtlarda USB-C şarj girişi bulunması kural koşulacak. Akıllı saat ve bileklik üzere birtakım küçük aygıtlar ise USB-C kuralından muaf olacak. Böylelikle şahısların her yeni aygıtta yeni bir şarj aleti alma zorunlunluluğu bitecek; tek bir şarj aygıtı farklı elektronik aygıtlarda kullanılabilecek.

Apple bu işi hiç sevmeyecek

Uygulama hali hazırda USB-C kullanan Android’ler için yeterli haber manasına geliyor. Yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında USB-C girişi kullanan Apple, akıllı telefonlar, kimi tabletler ve kulaklıklarında lightning isimli farklı bir girişi kullanmaya devam ediyor. Apple daha evvel tek tip girişin inovasyona ziyan vereceğini, elektronik atıkları artıracağını ve tüketiciyi rahatsız edeceğini argüman ediyordu.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler