AppleMayıs 6, 2022

Apple çalışanları, şirketin ofise dönüş planından hiç de şad üzere görünmüyor

iMore'un bildirdiğine nazaran, bir küme Apple çalışanı, şirketin idare grubuna konuttan sadece iki gün çalışmaya müsaade veren yeni siyasetinden ...

iMore’un bildirdiğine nazaran, bir küme Apple çalışanı, şirketin idare grubuna konuttan sadece iki gün çalışmaya müsaade veren yeni siyasetinden şikayet eden bir açık mektup yazdı. Apple’ın politikayı uygulama nedeninin geçerli olmadığını ve siyasetin savurgan olduğunu, esnek olmadığını ve “daha genç, daha beyaz, daha erkek hâkim, daha nöro-normatif, daha manisiz” bir işgücüne yol açacağını söylediler.

Mektupta, “Hibrit Çalışma Pilotu kararını, ‘yüz yüze bağlantı kurma ihtiyacı’ ile esnek çalışmanın pahasını birleştirmeyle ilgili olarak nitelendirdiniz” deniyor.

Rapor şöyle devam ediyor: “Ama gerçekte esnek çalışmayı tanımıyor ve sadece dehşet tarafından yönlendiriliyor. İşin geleceği korkusu, personel özerkliği korkusu, denetimi kaybetme korkusu. Tüm müşterilerimize eserlerimizin uzaktan çalışma için ne kadar kusursuz olduğunu söylüyoruz, lakin biz kendimiz onları uzaktan çalışmak için kullanamıyoruz? Müşterilerimizin bunu ciddiye almalarını nasıl bekleyebiliriz? Şayet bunu deneyimleyemiyorsak, uzaktan çalışmanın hangi sıkıntılarının eserlerimizde çözülmesi gerektiğini nasıl anlayabiliriz?

Mart ayında Apple, kurumsal çalışanların ofise geri döneceğini ve 2 Mayıs’a kadar haftada en az iki gün ofiste olmaları gerektiğini duyurdu. 23 Mayıs’tan itibaren pazartesi, salı ve perşembe günleri mecburî ofis günleri olan hibrit bir modele geçilecek. CEO Tim Cook, yüz yüze çalışma avantajlarını “yeri doldurulamaz” olarak nitelendirdi ve bir e-postada yönetici takım, yüz yüze çalışma sırasında “meslektaşlarla müsabakanın getirdiği müsabaka talihlerinin” değerinden bahsetti.

Fakat mektup, birtakım durumlarda yüz yüze işbirliğinin aylık olarak bile gerekli olmadığını söyleyerek bu argümanlara karşı çıkıyor. Ayrıyeten, Apple’ın sessiz ofis yapısının iş arkadaşlarıyla müsabakayı zorlaştırdığını ve Slack üzere uzaktan çalışma araçların işbirliği için daha güzel olduğunu söyleyerek “karşılaşma şansları” sözüne itiraz etti. Ayrıyeten, Apple’ın açık plan ofislerinin “yaratıcılık ve… derin fikir için gerekli olan konsantrasyonu” sonlandırdığı da belirtildi.

Günlük işe gidip gelmenin “hem zihinsel hem de fizikî kaynakların yanı sıra büyük bir vakit kaybı” olduğu da mektupta belirtiliyor. Mektup şu sözlerle sona eriyor: “Özcesi, kimin en uygun olacağına değil, kimin Apple için çalışabileceğine karar vermek ayrıcalıklara yol açacaktır.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler