AppleMayıs 6, 2022

Apple, Google ve Microsoft’tan ortak atak: Artık şifre kullanmayacak mıyız?

Apple, Google, ve Microsoft, kullanıcıları şifrelerden kurtarmak için ortak bir efor içine giriyor. Dünya’nın en büyük işletim sistemi ...

Apple, Google, ve Microsoft, kullanıcıları şifrelerden kurtarmak için ortak bir efor içine giriyor. Dünya’nın en büyük işletim sistemi üreticileri, FIDO Alliance ve World Wide Web Consortium tarafından konulan standartlar çerçevesinde şifresiz giriş için ortak bir prosedür üzerinde çalışma başlattıklarını açıkladı.

Yeni standart “passkey” olarak isimlendirilecek. Bu yeni sistemde, uzun metin dizeleri yerine bir siteye girişte cep telefonundan bir düğmeye basarak, parmak izi okutarak yahut bir PIN kodu girerek onaylama yapılacak. Telefon tabanlı çift kademeli doğrulama sistemi kullananlar için yabancı olmayan bu metot, artık şifre güvenliği için değil, şifrenin kendisi için kullanılıyor olacak.

Bu cins çift evreli doğrulama sistemleri klasik olarak internet üzerinden çalışıyor, lakin bu yeni sistemin Bluetooth üzerinden çalışacağı açıklandı. Yapılan açıklamada, “Bluetooth kullanabilmek için şifre girilecek olan aygıta yakın olmanız gerekiyor, bu da kullanıcının hakikaten sistemin başında olduğundan emin olmak için yeterli bir usul” deniyor.

Bluetooth uyumsuzluk sıkıntıları ile ünlü bir standart lakin bu yeni standardı benimseyecek olan firmalar Bluetooth’un yalnızca “fiziksel yakınlık” konusunu garanti altına almak için kullanılacağını belirtiyorlar ve giriş sırasında Bluetooth’un güvenlik özelliklerinin kullanılmayacağının altını çiziyorlar. Elbette, bu durumda iki aygıtta da Bluetooth takviyesi olması gerekiyor fakat esasen birden fazla cep telefonu ve laptop’ta bu sistem var. Eski model masaüstü PC’lerde ise sorun çıkabilir.

Passkey sisteminde kullanılan şifrelerin ve giriş bilgilerinin Apple yahut Google üzere platformlarda inançlı bir halde saklanacağı düşünülüyor. Böylelikle, tüm aygıtlara tek bir noktadan giriş yapmak mümkün olacak.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler