BilgisayarlarMayıs 31, 2022

Apple, HP, Lenovo, Dell ve öbürleri: 2022 yılının birinci çeyreğinde en çok bilgisayarı kim sattı?

Pazar araştırma şirketi International Veri Corp (IDC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bilgisayar dağıtımlarının iki yıllık çift haneli ...

Pazar araştırma şirketi International Veri Corp (IDC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bilgisayar dağıtımlarının iki yıllık çift haneli büyümenin akabinde artık yavaşladığını ve dünya çapında 2022 yılının birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,1 azaldığını söyledi.

Düşüş, birtakım segmentlerde hem artan maliyetleri hem de piyasa doygunluğunu yansıtsa da, IDC bunun hiçbir halde aşağı yanlışsız bir spirali temsil etmediğini söylüyor. Öncelikle, dizüstü bilgisayarlarda düşüş yaşanmış olsa da, masaüstü bilgisayarlarda bir ölçü büyüme yaşandı. Ayrıyeten sayılar daha evvelki kestirimlere nazaran daha yüksekti.

Satıcılar, arka arda yedinci çeyrekte 80 milyondan fazla masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu dağıtımı gerçekleştirdi. IDC’den Ryan Reith, dünya jeopolitik ve pandemi ile ilgili meselelerin yanı sıra gibisi görülmemiş tedarik zinciri ve lojistik zorluklarla karşı karşıya kalmamış olsaydı satışların daha güçlü olabileceğini söyledi: “Hem eğitim hem de tüketici pazarlarında bir ölçü yavaşlamaya şahit olduk, lakin tüm göstergeler ticari PC’lere olan talebin hala çok güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten tüketici pazarının yakın gelecekte tekrar toparlanacağına inanıyoruz. 22’nin birinci çeyrek sonucu, birinci çeyrek için rekor düzeylere yakın PC sevkiyat hacimleriydi” dedi.

IDC araştırma yöneticisi Jay Chou ise, bilhassa yüksek kaliteli eserlerin alıcıları ortasında gelişen pazarlarda, bastırılmış talebin karşılanmadığını belirtti.

Global olarak Lenovo, 2022 birinci çeyrekte en yüksek pazar hissesine (%22,7) sahipti, arından HP (%19,7), Dell (%17,1), Apple (%8,9) ve ikisi de yaklaşık %6,9 hisse alan Asus ve Acer takip ediyordu. Bu sayılar, Lenovo, HP ve Acer için büyümedeki düşüşü ve Dell, Apple ve Asus için müspet büyümeyi yansıtıyor. HP, bir evvelki yıla nazaran yüzde -17,8 büyüme ile en fazla gerilemeyi yaşarken, Asus yüzde 17,7 ile en fazla büyümeyi yaşadı. Bu beşli ortasındaki sıralamalar 2021’den beri çoğunlukla tıpkı kaldı.

Tek değişiklik, Acer ile berabere kalsa da Asus’un birinci beşte yer almasıydı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler