Cep TelefonuNisan 23, 2022

Apple, iPhone 11’den beri yapmadığını iPhone 14 ile yapacak üzere görünüyor.

iPhone 14 hakkında yeni bir söylenti daha ortaya çıktı ve bu söylenti biraz da olsa heyecan verici, çünkü Apple, uzun vakittir telefonun ön ...

iPhone 14 hakkında yeni bir söylenti daha ortaya çıktı ve bu söylenti biraz da olsa heyecan verici, çünkü Apple, uzun vakittir telefonun ön kamerasına ait bir yenilikte bulunmuyordu. Lakin Apple, iPhone 11’den bu yana birinci kere akıllı telefonlarındaki ön kamerayı yükseltebilir üzere görünüyor.

Bilgi Apple analisti Ming-Chi Kuo’dan geliyor. Kuo, gelecek iPhone ailesinin ön kamerada 2 kıymetli güncelleme alacağını söylerken, bunlardan biri otomatik odaklama, bir oburu ise daha geniş bir diyagram açıklığı olacak.

Kuo, iPhone 14’ün diyaframının f/2.2’den f/1.9’a düşeceğini ve bu geçişin diyaframı biraz artıracağını söylerken, böylelikle sensöre daha fazla ışık toplanabilecek. Yani işin özü, iPhone 14’ün ön kamerası ile yapılacak düşük ışık çekimlerinde çok daha âlâ sonuçlar alınabilecek. Elbette bu güncelleme olursa.

Otomatik odaklama konusu ise daha evvel yazılım yoluyla çözülüyordu, lakin Apple, iPhone 14 ile birinci sefer donanım yoluyla otomatik odaklamayı tercih ederse, bu da daha doğal bir tesir sağlayacak. Bilhassa imajlı aramalar ve ön kamera ile yapılan canlı akış uygulamalarında daha uygun bir manzara kalitesinin kapısı da böylelikle açılmış olacak.

Öte yandan pek çok telefon üreticisinin çok kullandığı bir özellik olmasından ötürü Apple’ın bugüne kadar iPhone’un selfie kameraları için klâsik otomatik odaklama sunmaması biraz şaşırtıcıydı. Fakat bu özellik tekrar de hayati ehemmiyet taşımıyor. Çünkü derinlik algılama efekti Portre modunda doğal art plan bulanıklığı oluşturarak otomatik odaklamayı daha az gerekli hale getiriyor. Tekrar de bu özelliğin gelecek olması yeterli bir şey.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler