İnternetHaziran 2, 2022

Apple, kendi arama motorunu yaparak Google’a rakip olabilir

Blog müellifi Robert Scoble, Apple’ın kendi arama motorunu geliştirdiğini sav etti. Scoble, bu bilginin kaynağı olarak hem şirket içinden ...

Blog müellifi Robert Scoble, Apple’ın kendi arama motorunu geliştirdiğini sav etti. Scoble, bu bilginin kaynağı olarak hem şirket içinden bağlantı kurduğu bireyleri, hem de kendi çıkarımlarını gösterdi. Bu servisin, Apple’ın şimdiye kadar üstlendiği en kıymetli proje olacağını da argüman ediyor.

Arama pazarındaki rekabetin çok fazla kahramanı olmaması ve Google ile Apple ortasındaki tarihi rekabet, uzun vakittir Apple’ın arama işine girip girmeyeceğini düşündürüyordu. Her ne kadar Google Arama’nın kıymetini tespit etmek güç olsa da, reklam gelirinin en büyük kısmını aramanın oluşturduğunu ve bu sayının 2021 için toplam 210 milyar ABD dolarına ulaştığını biliyoruz.

Pekala Apple neden bu teşebbüsü başlatıyor? Mümkün bir açıklama, iOS ve Safari kullanıcı sayısının kritik bir seviyeye ulaşması ve artık Google’ın tahtını sarsacak kadar kalabalık olması. Apple ile Google ortasında, Google’ın Safari’de birinci arama seçeneği olması için yıllık 20 milyar dolarlık bir mutabakat bulunuyor. Bu mutabakat gereği, Apple’ın başka bir arama eseri çıkartması olağanda mümkün değil. Lakin şayet Apple kendi arama motoruna geçerse, Google ile olan bu muahedeyi yırtıp atabilir.

Uzmanlar, Microsoft örneğinden yola çıkarak, yeni bir arama motorunun başarılı olma ihtimalinin çok düşük olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler