BilgisayarlarHaziran 5, 2022

Apple, yarın başlayacak WWDC 2022 etkinliğinde neler tanıtacak?

Apple’ın WWDC geliştirici aktifliği giderek yaklaşıyor. 6-10 Haziran tarihleri ortasında düzenlenecek bu aktiflik, firmanın çeşitli ...

Apple’ın WWDC geliştirici aktifliği giderek yaklaşıyor. 6-10 Haziran tarihleri ortasında düzenlenecek bu aktiflik, firmanın çeşitli platformlarının inceliklerini tartışmak için geliştiricileri bir çatı altına toplamayı hedefliyor. Tabi ki bu “bir çatı altında toplanma” kısmı salgın devrinde bir ölçü değişmek zorunda kaldı lakin sonucun tıpkı olduğunu söyleyebiliriz.

İddia edilebileceği üzere, WWDC sırasında donanım hakkında çok fazla açıklama ve görüşme yapılmıyor ve daha çok Apple ekosisteminin yazılımlarına odaklanılıyor. Bu yüzden aktiflikte neler bekleyebileceğimiz konusunda bir ölçü fikrimiz var.

iOS 16 – iPadOS 16

Öncelikle Apple’ın işletim sistemlerinin en son sürümleri olan iOS 16 – iPadOS 16’ya küçük bir bakış atabiliriz. iOS 16’ya birinci bakışımız muhtemelen erken geliştirici beta sürümü ile olacak. Yani bir Apple geliştirici hesabınız varsa, açılış konuşmasından kısa bir mühlet sonra indirebileceksiniz. Yeni güncelleme ile gelebilecek özelliklerin ortasında Apple’ın kilit ekranı üzerinde yapacağı değişiklikler en dikkat alımlı seçeneklerin ortasında yer alıyor.

İletiler uygulaması yeni birçok toplumsal özellik ve yeni sesli bildiriler fonksiyonuna kavuşabilir. iPhone’un Sıhhat uygulamasının da yeni özellikler kazanacağı iddia ediliyor.

iPadOS ise tableti işletim sistemini dizüstü bilgisayarlar ile daha rekabetçi bir hale getirmek için çoklu fonksiyon yeteneklerinde gelişmeler yaşayacak üzere gözüküyor.

macOS 13

macOS 13 tarafında çok fazla bir beklenti olmasa da Mammoth ile potansiyel ve eğlenceli bir isimle karşılaşıyoruz. macOS 13’ün bu potansiyel ismi için Apple birkaç yıl evvel patent müracaatında bulunmuştu. Yeni OS hakkındaki erken söylentilere nazaran, Ayarlar uygulamasında uzun vakittir beklenen bir güncelleme yapılabilir ve birtakım kıymetli Apple uygulamaları da kendi güncellemelerine kavuşabilir.

watchOS

watchOS tarafında daha büyük ekran için yeni saat yüzleri ve düzgünleştirilmiş düşük güç modu bekleniyor. Apple Watch’un rakiplerine nazaran en zayıf kaldığı alan hala bataryası ve burada da bir gelişme duyurulacağı ümit ediliyor.

tvOS

tvOS geçtiğimiz yıl uzaysal ses eklentisi dışında aktiflikte hiçbir yere sahip olamamıştı ve bu yıl da kıymetli bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Bir müddettir söylentileri dolaşan homeOS işletim sistemini muhtemelen görmeyeceğimiz varsayım ediliyor fakat tvOS’un kimi otomatik mesken fonksiyonları için güncellemeler kazanması mümkün olabilir.

…Ve donanım

Apple için büyük bir tesire sahip olan M1 çiplerinin ve çok sayıdaki sürümünün yayımlanmasının akabinde M2 çiplerinin yakında olduğuna dair söylentiler var. Bu yeni çipler tanıtılırsa, tanıtım için yeni donanımların kullanılacağına emin olabiliriz. Tekrar bir müddettir söylentileri bulunan yeni bir MacBook Air bu tanıtım için en yeterli aday olabilir. Lakin yeni bir Mac Pro’nun aktiflikte görülmesi beklenmiyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler