Apple’dan ChatGPT Desteği Getiren Bir Uygulamaya Engel

appledan chatgpt destegi getiren bir uygulamaya engel lvOTPRQ2

Yapay zekâ teknolojileri, son bir yılda ciddi oranda önemli gelişme kaydederek filmlerde gördüğümüz şeylerin artık gerçek olmaya başladığını ortaya koydu. OpenAI’ın birkaç ay önce kullanıma sunduğu sohbet botu ChatGPT de belki de bu gelişimin en büyük göstergesi.

Ancak bu durum her ne kadar heyecan verici olsa da yapay zekâ ürünleri konusunda bazı endişeler var. Bunlardan biri de çocuklar üzerindeki etkileri. Bugün Wall Street Journal (WSJ) tarafından paylaşılan bir rapor, Apple’ın bu konuda bir hamle yaptığını ve ChatGPT destekli bir uygulamanın güncellemesini engellediğini gösterdi.

Apple, ChatGPT desteği gelen BlueMail uygulamasının 17 yaş ve üzeri olmasını istiyor

6b63b90fa65c3eaa51722a4e9fdfd98e0f809997

Apple, popüler e-posta uygulaması BlueMail’in yeni bir güncellemesini reddetti. Güncelleme, ChatGPT destekli yapay zekâ özellikleri içeriyordu. WSJ’ye göre teknoloji devi, geliştiricinin uygulamaya 17 yaş ve üstü yaş sınırı getirmediği sürece güncellemeyi kabul etmeyeceğini belirtti.

BlueMail’in yeni güncellemesi, önceki e-postalardan ve takvim etkinliklerinden yararlanarak e-posta yazılmasını sağlamayı amaçlıyor ve OpenAI’ın ChatGPT sohbet botu API’ını kullanıyor. Wall Street Journal da Apple’ın App Store inceleme ekibinin, yapay zekâ destekli dil araçlarının çocuklar için uygunsuz içerik üretebileceğini, bu yüzden de uygulamanın geliştiricisi Blix’le iletişime geçtiğini söylüyor.

BlueMail’in mevcut yaş sınırlaması 4 yaş ve üstü. Geliştirici şirket Blix, uygulamada zaten içerik filtreleme özelliklerinin bulunduğunu, yaş sınırlamasının artırmanın da yeni kullanıcıların gelmesini engelleyebileceğini düşünüyor. Ayrıca, ChatGPT’den yararlanan diğer uygulamalarda böyle bir yaş sınırlaması uygulanmadığını da ekliyor.

Şirketin normalde App Store için 17 yaş sınırını saldırgan dil, cinsel içerik ve uyuşturucu referansı içerebilecek uygulamalara getirdiğini belirtelim.

Apple’ın yapay zekâya yönelik yaş sınırlaması konusundaki hamleleri çoktan başladı

fc03750f4f3b496b9a1afb470fa67044d97dc2cc

Microsoft’un yakın zamanda ChatGPT desteğini getirdiği Bing’e de App Store’da yaş sınırlaması uygulandığını ekleyelim. Uygulamaya Play Store’da bakıldığında ise böyle bir sınırlama bulunmadığı görülüyor. Bu da durumun Apple’a özel olduğunu ve şirketin çoktan sınırlamalar uygulamaya başladığını ortaya koyuyor.

Yapay zekâ konusunda endişeler hızla artıyor

5e39116119765cf91d4064c492afdec226c1194e

Apple’ın bu hamlesi, üretici yapay zekâ ürünleri konusunda hızla artan endişelerin sonrasında geliyor. Daha önce ChatGPT desteği gelen Bing’i test edenler, sohbet botunun bazı istenmeyen sonuçlar verdiğini söylemişti. Bunlar, kullanıcılara hakaret, sert ve kızgın cevaplar ve yanlış bilgi gibi şeyleri içeriyordu.

Öte yandan sohbet botlarının çocuklara zararı da ayrı bir tartışma konusuydu. Uygunsuz içeriklerin gösterilmesi ve ödevlerin yapay zekâya yaptırılması bunlardan bazıları. Hatta yakın zamanda, çocukların öğrenimine zarar verdiği gerekçesiyle ChatGPT’nin bazı okullarda yasaklandığını bile görmüştük.