AppleHaziran 5, 2022

Apple’dan sendikalaşma uğraşındaki çalışanlarına yeni vaatler

Apple Store çalışanları sendikalaşma davetlerini arttırırken, Apple kimi mağaza çalışanları için zamanlama kurallarını daha cömert ve esnek hale ...

Apple Store çalışanları sendikalaşma davetlerini arttırırken, Apple kimi mağaza çalışanları için zamanlama kurallarını daha cömert ve esnek hale getirmeyi planladığını açıkladı.

Bloomberg’in haberinde verilen örneğe nazaran Apple, vardiyalar ortasındaki asgarî süreyi 10 saatten 12 saate çıkaracak ve çalışanların saat 20.00’den sonra çalışmasına müsaade verilen haftada üç günlük bir hudut koyacak. Ayrıyeten art geriye çalışabilecekleri gün sayısını altı günden beşe (tatiller yahut eser yayımları hariç) indirerek ardışık çalışma günlerin sayısını azaltacak. Son olarak tam vakitli mağaza çalışanı, her altı aylık devir için bir hafta sonu tatili seçebilecek.

Bu yeni siyasetlerin ne vakit yürürlüğe gireceği aşikâr değil. İsmi açıklanmayan Apple mağaza çalışanları Bloomberg’e kimilerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacağını, lakin başka değişikliklerin 2022 sonuna kadar gerçekleşmeyebileceğini söyledi.

2022’nin başlarında dünyanın birinci 3 trilyon dolarlık şirketi olan Apple’ın Atlanta ve New York’taki iki Apple Store’undaki mağaza çalışanları kendi sendikalarını kurdu. Apple her iki sendikayı da tanımadı ve Atlanta mağazasındaki çalışanlar kısa bir müddet evvel yapılması planlanan sendika oylamasından çekildi. Bu çalışanları temsil eden Amerika Bağlantı Çalışanları, Apple’ın Ulusal Çalışma Bağları Yasasını ihlal ettiğini ve “özgür ve adil bir seçimin” imkansız olduğunu söylüyor.

Öbür teknoloji şirketleri de bu yıl kendi çalışanlarından gelen sendikal baskılarla karşı karşıya. Mart ayında, Missouri’deki bir küme Google Fiber yüklenicisi, başarılı bir biçimde sendikalaşmaya oy vererek, Alphabet Çalışanları Sendikası’nın bir mukavele için pazarlık yapan birinci ünitesi oldu. New York, Staten Island’daki bir Amazon deposu, Nisan ayı başlarında şirketin başarılı bir halde sendikalaşan birinci kısmı oldu, lakin kent genelindeki öbür bir depo Mayıs ayında sendikalaşmayı onaylamadı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler