AppleNisan 23, 2022

Apple’ın müstehcen fotoğrafları engelleyen değerli güvenlik özelliği daha fazla ülkeye genişliyor

Apple'ın, şirketin iletileşme hizmetini kullanarak çocuklara gönderilen çıplaklık içeren manzaraları otomatik olarak bulanıklaştırmak için ...

Apple’ın, şirketin iletileşme hizmetini kullanarak çocuklara gönderilen çıplaklık içeren manzaraları otomatik olarak bulanıklaştırmak için tasarlanan “Bildirilerde bağlantı güvenliği” özelliği, artık ABD dışındaki ülkelerde de kullanıma sunuluyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de sunulmasının akabinde özellik artık İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki kullanıcılar için iOS, iPadOS ve macOS’taki Bildiriler uygulamalarına geliyor. Özelliğin tam olarak hangi tarihlerde sunulacağı aşikâr değil.

Tarama aygıtın üzerinde gerçekleşiyor ve bildirilerin uçtan uca şifrelenmesini etkilemiyor. Apple’ın mevcut Aile Paylaşım sistemi ile entegre olan özelliğin nasıl etkinleştirileceğine dair talimatlara Apple’ın dayanak sayfasından (İngilizce) ulaşabilirsiniz. Fakat şu anda Türkiye’nin desteklenen ülkeler ortasında olmadığını söyleyelim.

Tercihe bağlı olan bu özellik, çocukları korumak için gelen ve giden fotoğrafları müstehcen içerik için tarıyor. Bu türlü bir içerik bulunduğu durumda, manzara bulanıklaşıyor ve manzarayı görmemenin ve görüşmeden çıkmanın sorun olmadığına dair verilen teminatların yanı sıra yardım bulmak için de rehberlik sunuluyor. Açılan bir bildiride “Yalnız değilsiniz ve her vakit güvendiğiniz birinden yahut eğitimli profesyonellerden yardım alabilirsiniz. Ayrıyeten bu kişiyi engelleyebilirsiniz” yazıyor.

ABD’deki birinci sürümüne misal biçimde, çocukların, işaretlenmiş bir fotoğraf hakkında güvendikleri bir yetişkine ileti göndermelerine imkan tanınacak. Apple, geçtiğimiz Ağustos ayında bu özelliği birinci duyurduğunda, bu bildirimin otomatik olarak gerçekleşeceğini söylemişti. Fakat daha sonra bu yaklaşımın da getirebileceği sıkıntılara dair aldığı tenkitlerle vazgeçti.

Ayrıyeten Apple; Spotlight, Siri ve Safari aramaları için, çocukları cinsel istismarla ilgili hususlarda arama yapan kullanıcıları güvenlik kaynaklarına yönlendirecek yeni bir özelliğin sunumunu da genişletiyor.

Bu iki çocuk güvenliği özelliğinin yanı sıra Apple, fotoğrafları bir kullanıcının iCloud hesabına yüklenmeden evvel çocuklara yönelik cinsel istismar gereci (CSAM) için taramayı içeren üçüncü bir teşebbüsü daha geçtiğimiz Ağustos ayında duyurdu.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler