BilimMayıs 31, 2022

Apple’ın sır arabası Apple Car’da hiç bir pencere olmayabilir. Bunun yerine ise…

Yeni bir patente bakılırsa, Apple'ın yılan öyküsüne dönen otonom arabası Apple Car gerçeğe dönüşürse şeffaf pencerelere sahip olmayabilir; bunun ...

Yeni bir patente bakılırsa, Apple’ın yılan öyküsüne dönen otonom arabası Apple Car gerçeğe dönüşürse şeffaf pencerelere sahip olmayabilir; bunun yerine araç, içerideki sanal ekranlarla kullanılabilir. Teknoloji devi, bir otomobilin hareket halindeki fizikî hareketiyle ‘sanal görünümleri’ eşleştiren bir sanal gerçeklik (VR) araç sistemi için patent müracaatında bulundu.

Örneğin, otomobil bir zirveden aşağı iniyorsa, sistem bir lunapark treninin sanal bir imgesini pencerelere yansıtabilir.

Ayrıyeten bu patent, “4DX” sinema tecrübelerinde olduğu üzere arabadaki koltukların görsellerle eşleşmek üzere hareket edeceğini de söylüyor. Doğal ki bunun bir öteki manası da araç içerisindeyken dışarıda olabilecek hoş görüntüleri göremememiz oluyor.

Yeni patent ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından verildi ve 3 Mayıs tarihinde listelendi.

Apple, patentte “VR sistemi, görsel ipuçlarıyla bir yolcunun yaşadığı fizikî hareketlerle eşleşen sanal görünümler sağlayabilir” diyor ve devam ediyor: “VR sistemi, gerçek dünyanın görünümünü sanal ortamlarla değiştirerek sürükleyici VR tecrübeleri sağlayabilir. Etkin araç sistemleri ve/veya araç denetim sistemleri, sanal tecrübelerle fizikî efektler sağlamak için VR sistemi ile entegre edilebilir. Sanal ortamlar, yolcunun hareket hastalığına yatkın olduğu yahut belirtileri gösterdiğinin belirlenmesi üzerine bir yolcuyu barındıracak formda değiştirilebilir.

Apple, yolculara 3D sanal görünümler sağlamak için arabanın “sanal kareleri aracın en az bir penceresine yansıtma yahut görüntüleme” yeteneğine sahip olacağını söylüyor.

Natürel ki bu patentin çalışması için aracın büsbütün otonom olması ve evvelden programlanmış bir rota boyunca kendini sürmesi gerekiyor.

Bu patentle bir arada Apple’ın kendi aracı üzerindeki çalışmalarının devam ettiğine bir defa daha emin olsak da, bilhassa araç tutması ihtimalinden endişelenen internet kullanıcıları bu konsept için pek heyecanlı gözükmüyor.

Aracın nasıl görünebileceğine dair konsept görseller toplumsal medyada dolaşırken, kimi kullanıcılar aracı bir tabuta bile benzeterek kendi fikirlerini sunmaya devam ediyor. Patentten daha eski tarihli olan üstteki konsept manzaraları ise, eğimli bir çatıya sahip ve pek camı olmayan siyah bir otomobil gösteriyor. Lakin bu görsellerin Concept Creator ve LetsGoDigital tarafından oluşturulduğunu ve Apple’ın kendi tasarımı olmadığını belirtmekte yarar var.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler