AppleHaziran 7, 2022

Apple’ın uzun vakittir beklenen M2 işlemcisi ortaya çıktı

Apple, her yıl düzenlediği WWDC konferansında M1 işlemcisinin halefi olan M2 işlemcisini tanıttı. Pekala, uzun vakittir beklenen M2 işlemcisinin ...

Apple, her yıl düzenlediği WWDC konferansında M1 işlemcisinin halefi olan M2 işlemcisini tanıttı. Pekala, uzun vakittir beklenen M2 işlemcisinin özellikleri ve getirileri neler?

Apple’ın tanıttığı yeni M2 işlemcisi, 5 nanometre fabrikasyon sürecinin yapıtı olarak tasarlanırken, M1 işlemcisine nazaran kıymetli farklar getiriyor. M1 işlemcisine nazaran CPU performansında yüzde 18 oranında artış gösteren, GPU performansında ise yüzde 35 oranında iyileştirmeler sunan M2 işlemcisi, Neural Engine çipinde de yüzde 40 oranında daha yüksek hız sağlıyor. Ayrıyeten M1’e kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla bellek bant genişliği içeren M2 işlemcisi, 24 GB birleşik belleği de destekliyor.

1654543881 apple wwdc22 m2 chip cpu qLp3

Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Kıdemli Lider Yarımcısı Johny Srouji, artık yeni MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’ya güç verecek M2 işlemcisi hakkında şunları söyledi:

“M2, 2’inci jenerasyon M serisi işlemcilerini başlatıyor ve M1’in harika özelliklerinin ötesine geçiyor. Güç açısından verimli performansa durmaksızın odaklanmamızla M2 serisi daha süratli bir CPU, GPU ve Neural Engine’e sahi. Ayrıyeten daha yüksek bellek bant genişliği ve ProRes hızlandırma üzere yeteneklerle birlikte M2, Mac için Apple işlemcilerinin muazzam inovasyon suratını sürdürüyor.”

Apple, 2’inci kuşak 5 nm fabrikasyon sürecini kullanan M2 yongasının, evvelki modelde kullanılandan yüzde 25 oranında daha fazla olarak tam 20 milyar transistör içerdiğini belirtirken, yerleştirilen ek transistörler, çipin daha güç misyonların üstesinden gelmesini sağlayacağını açıkladı.

1654543935 apple wwdc22 m2 chip cpu aXHZ

Öte yandan M2 işlemcisinin, bir Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarda yer alan 10 çekirdekli bir işlemci ile tıpkı güç düzeyinde neredeyse 2 kat daha fazla performans gösterdiğini de söyleyen Apple, tekrar PC’lerde bulunan 12 çekirdekli bir yonga ile karşılaştırmada M2’nin güç tüketiminin 4’te 1 oranındayken, yüzde 90 oranında performans sergilediğini de ileri sürüyor.

1654543958 apple wwdc22 m2 chip gpu pFpD

Apple’ın M2 işlemcisinin başka özellikleri de şu biçimde:

  • Neural Engine, saniyede 15,8 trilyona kadar süreci işleyebilir. Bu kıymet M1’den yüzde 40 daha fazla.
  • Medya motoru, 8K H.264 ve HEVC görüntüyü destekleyen daha yüksek bant genişliğine sahip görüntü kod çözücü içeriyor.
  • Apple’ın güçlü ProRes görüntü motoru, hem 4K hem de 8K görüntünün birden çok akışının oynatılmasını sağlıyor.
  • Apple’ın yeni Secure Enclave’i, sınıfının en yüksek oranında güvenlik sağlıyor.
  • Yeni imaj sinyali işlemcisi (ISP), daha âlâ manzara paraziti azaltmada bulunabiliyor.
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler