BilimMayıs 31, 2022

Arjantin’de 86 milyon yıllık yeni fosiller bulundu; fosillerin “ölüm ejderhası”na ilişkin olduğu açıklandı

Arjantin'deki bilim insanları, "Vefat Ejderhası" olarak isimlendirilen ve bir okul otobüsü kadar uzun olan yeni bir uçan sürüngen çeşidi keşfetti ...

Arjantin’deki bilim insanları, “Vefat Ejderhası” olarak isimlendirilen ve bir okul otobüsü kadar uzun olan yeni bir uçan sürüngen çeşidi keşfetti. Keşfin ayrıntıları, Nisan ayında Cretaceous Research’te ayrıntılandırdı.

Yeni fosillerin keşfi, 86 milyon yıl evvel devasa ejderhaların dinozorlarla birlikte Dünya’nın etrafında uçtuğunu gösteriyor.

Thanatosdrakon olarak bilinen bu ejderhaların, kanatlı birinci canlılar olarak kuşlardan evvel geldiğine inanılıyor. “Ölüm Ejderhası” ismi ise, Yunanca vefat (Thanatos) ve ejderha (drakon) sözlerinin birleşimini temsil ediyor.

Proje başkanı Leonardo Ortiz, verdiği demeçte, “Thanatosdrakon’un kalıntıları, onları bilinen öbür pterosaurlardan ayırmamıza müsaade veren farklı özellikler sunuyor. Temel olarak, bu özellikler omurlarda ve uzuvlarda bulunur. Bu, yeni bir pterosaur tipi oluşturmamıza müsaade veriyor” dedi.

Bir paleontolog grubu, Arjantin’in batısındaki Mendoza eyaletinin Andes dağlarında fosilleri buldu ve araştırmaya nazaran, kayaların sürüngen kalıntılarını 86 milyon yıl öncesine ilişkin Kretase periyoduna kadar koruduğunu belirtti. Bu, bir asteroit çarpmasının Dünya’daki ömrün dörtte üçünü yok etmesinden 20 milyon yıl önceydi.

Grup ayrıyeten fosili Güney Amerika’da keşfedilen en büyük ve dünyanın en büyüklerinden biri olarak sınıflandırdı.

Bilim insanları, uçma yetenekleri nedeniyle pterosaurları kuşlarla tıpkı kategoriye koymuş olsalar da, itidalli avcılar oldukları için sınıflandırmak sıkıntı. Gökyüzünde rakipleri yoktu, bu yüzden pterosaurların tüm kıtalara hükmettiğine ve çeşitli form ve boyutlarda evrimleştiğine inanılıyor.

Thanatosdrakon’un kanat açıklığı 9 metre olurken, bu çeşidin boyun uzunluğunun da zürafanınkine benziyor. Bulunan fosil örneklerinden modellenen görsel çalışmalar da Thanatosdrakon’un ziyadesiyle korkutucu bir yırtıcı olduğunu gösteriyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler