İnternetMayıs 12, 2022

Avrupa Birliği kurulun WhatsApp üzere iletileşme platformları ile ilgili yeni teklifi tenkitlerin gayesinde

Avrupa Kurulu, çocuk cinsel istismar materyallerini (CSAM) ve taciz teşebbüsünü belirlemek için WhatsApp ve Facebook Messenger üzere iletileşme ...

Avrupa Kurulu, çocuk cinsel istismar materyallerini (CSAM) ve taciz teşebbüsünü belirlemek için WhatsApp ve Facebook Messenger üzere iletileşme uygulamaların kullanıcıların özel iletilerini seçici bir formda taramalarını gerektirecek tartışmalı yeni bir düzenleme önerdi.

Bu haftanın başlarında düzenlemenin bir taslağının internete sızmasının akabinde, saklılık uzmanları bu tasarıyı hayli güçlü bir lisanla eleştirdi. Ortalarında Avrupa Dijital Haklar kümesi üyelerinin de bulunduğu pek çok farklı uzman ve küme bu taslağı ve getirdiği müşahede zorunluluğunu özgür demokrasiye karşı kabul edilemez bir hareket olarak yorumladı.

Bu yeni teklif ile birlikte “online hizmet sağlayıcıları”, yani ortalarında uygulama mağazaları, internet sitesi hosting firmaları ve tüm “kişiler ortası bağlantı hizmetleri” sağlayıcılarının da bulunduğu çok geniş bir küme için yeni zorunluluklar gelyor.

Bu sorumlulukların en sert olanları WhatsApp, Signal ve Facebook Messenger üzere irtibat hizmeti sağlayan platformları etkiliyor. Şayet bu kümedeki bir firma AB’den bir “belirleme emri” alırsa, seçili kullanıcıların bildirilerini tarayarak bilinen ve bilinmeyen tüm CSAM’leri yahut “çocukları suça teşvik” olarak sayılabilecek içerikleri bulması gerekecek.

Bu “belirleme emirleri” AB üyesi ülkeler tarafından sunulacak ve Kurul, saklılık ihlallerini azaltmak için bu buyrukların “hedefli ve belirgin” olacağını söylüyor. Lakin düzenleme bu buyrukların maksatlarının nasıl belirleneceği konusunda net bir bilgi vermiyor. Örneğin bu buyrukların şahısları yahut kümeleri mı gaye alacağı, yoksa çok daha geniş bölgeleri kapsayıp kapsamayacağı belirli değil.

Düzenlemeye yapılan tenkitler, bu buyrukların büyük kullanıcı kümelerini çok geniş ve ihlal edici bir formda kullanılabileceğini belirterek teklifin buyrukların maksatlı olabileceğini söylediğini, lakin bunu mecburî tutmadığını vurguluyor ve bunun çok daha geniş gözetleme ve takip emelleri için kullanılabileceğini söylüyor.

Ayrıyeten uzmanlar, bu teklifin uçtan uca şifrelemeyi önemli bir biçimde bozabileceğini ve hatta ortadan kaldırabileceğini de belirtiyor. Ayrıyeten AB’nin dijital dünya hakkındaki kararlarının geniş tesir alanı düşünüldüğünde, bu kararların yayılması ve çok daha otoriter ülkeler tarafından da emsal gösterilerek kullanılmaya başlamasının mümkün olduğu vurgulanıyor.

Bütün bunların yanı sıra, bilinen öğeler dışındaki bilinmeyen öğelerin de hedeflenmesi algoritma kullanan tarayıcıların kullanımını gerektirecek ve uzmanlar, bu algoritmaların, bilhassa “gibi görünen davranışlar” konusunda kusur yapma hissesinin kayda kıymet bir boyutta olabileceğini belirtiyor ve bu da pak şahısların devlet nezaretine girmesi, haklarının ve hatta özgürlüklerinin çiğnenmesi manasına gelebilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler