AppleMayıs 4, 2022

Avrupa Birliği’nden Apple’a yeni iPhone suçlaması: AB Komitesi, NFC ödemeleri konusunda Apple’ı suçladı

Avrupa Komitesi, Apple'ın iOS aygıtlarda taşınabilir ödemeleri kısıtlayarak pazar hakimiyetini berbata kullanıp kullanmadığını araştırmaya devam ...

Avrupa Komitesi, Apple’ın iOS aygıtlarda taşınabilir ödemeleri kısıtlayarak pazar hakimiyetini berbata kullanıp kullanmadığını araştırmaya devam ederken, Lider Yardımcısı Margrethe Vestager geçtiğimiz gün iPhone üreticisini resmi olarak suçladığını doğruladı ve şayet bu suçlama onaylanırsa ağır bir para cezasına neden olabilir.

Vestager yaptığı açıklamada, komitenin “Apple’ın Apple aygıtlarında rakip taşınabilir cüzdan tahlilleri geliştirmek için gerekli olan temel teknolojiye üçüncü tarafların erişimini kısıtladığına dair göstergeler” olduğunu düşündüğünü söyleyerek, şirketin “kendi tahlilinin faydasına rekabeti kısıtlamış olabileceğine” dikkat çekti.

Komite, itiraz bildiriminde geliştiricilerin Apple aygıtlarında kendi NFC ödeme hizmetlerini oluşturmak için “gerekli donanım ve yazılıma erişmelerinin” yasaklandığını sav ediyor. Temassız ödemeler Avrupa’da tanınan olmasına karşın, iPhone ve iPad’de mağaza içi ödemeler için tek temassız seçenek olarak Apple Hisse sunulmaya devam ediyor.

Apple ise yaptığı açıklamada, “Apple Hisse, Avrupalı tüketicilere ödeme yapmak için sunulan birçok seçenekten sırf biridir ve saklılık ve güvenlik için sanayi başkanı standartları belirlerken NFC’ye eşit erişim sağlamıştır” dedi ve ekledi: “Avrupalı tüketicilerin inançlı bir ortamda kendi seçtikleri ödeme seçeneğine erişmelerini sağlamak için Kurul ile bağlantı kurmaya devam edeceğiz.

Komite, Haziran 2020’de Apple’ın hem uygulama içi hem de NFC ödeme sistemleri için ikili bir inceleme başlattı ve şirketin seçiminin rekabeti engelleyebileceğini ve hasebiyle tüketici seçimini azaltabileceğini belirtti. Komite, yeni duyurunun sırf “mağazalardaki ödemeler için taşınabilir cüzdanların üçüncü taraf geliştiricileri tarafından yapılan NFC girişi” ile ilgili olduğunu ve rakip hizmetler için “Apple Pay’e erişimin reddedilmesi” ile ilgili olmadığını söylüyor.

Apple daha evvel güvenliği artırmak için üçüncü tarafların temassız ödemelere erişimini sınırladığını söylemişti. Ayrıyeten şirket, kendi teknolojisinin iPhone anteninin içinde inançlı bir çip kullanarak geçersiz ödemeleri engellediğini argüman ediyor.

İtiraz Bildirimi, Apple’a AB antitröst kurallarına alışılmamış olduğunu öne sürdüğü bir istisnalar listesi sunuyor. Şirket artık gündeme getirilen problemleri yanıtlamaya ve yetkililerle bir toplantı talep etmeye davet edilecek, bu da resmi bir karara varılmasının biraz vakit alabileceği manasına geliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler