BilimMayıs 8, 2022

Avrupa Uzay Ajansı, kuyruklu yıldızın incelenmesi için sizden yardım bekliyor: İşte yapmanız gereken…

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Rosetta uzay aracı 2014 ve 2016 yılları ortasında yörüngede dönerek Dünya'dan yüz milyonlarca kilometre uzakta bir ...

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Rosetta uzay aracı 2014 ve 2016 yılları ortasında yörüngede dönerek Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzakta bir kuyruklu yıldızı inceledi ve uzay kayasının yapısı ve jeolojisi hakkında data topladı. Şimdiyse ESA, kuyruklu yıldızın imgelerinin incelemesi ve vakit içinde yüzey özelliklerindeki farklılıkların rapor edilmesi için genel bir davette bulundu.

Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko olarak isimlendirilen cisim, birinci olarak 1969’da gözlemlendi. Kuyruklu yıldızın eliptik, 6,5 yıllık bir yörüngesi bulunuyor. Rosetta, 2014 yılında cisme ulaştığında, bir kuyruklu yıldızla buluşan birinci uzay aracı oldu.

Kısa ismiyle Comet 67P yörüngesinde hareket ederken, Güneş farklı açılardan parlıyordu. Bu sayede Rosetta, buzlu kayayı yerleşik OSIRIS kamerası sayesinde çok sayıda imajda ayrıntılı bir halde yakalayabildi.

Halktan yardım projesini gerçeğe dönüştüren Almanya’nın Münih yakınlarındaki Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nde bir astrofizikçi olan Sandor Kruk, “İmajların karmaşıklığı göz önüne alındığında, insan gözü manzaralar ortasındaki küçük değişiklikleri algılamada otomatik algoritmalardan çok daha âlâ” olduğunu söyledi.

Halkın Rosetta Hayvanat Bahçesi isimli bir çevrimiçi araç kullanarak, Comet 67P’nin Güneş’e yaklaşmasından evvel ve sonra çekilmiş özelliklerinin yan yana imajlarına bakmaları teşvik ediliyor. Gönüllüler imajları döndürerek ve yakınlaştırarak manipüle edebiliyor ve manzarada gösterilebileceğini düşündükleri özelliğin cinsini (toz, kaya yahut aşındırıcı özellikler) ve onda nelerin değiştiğini (yeni ortaya çıkıp çıkmadığını, ortadan kaybolup kaybolmadığını yahut basitçe hareket edip etmediğini) belirtebiliyorlar. Bunu, iki fotoğraf ortasındaki farkları bulmanızı isteyen klasik oyunlara benzetmek mümkün.

ESA’nın İspanya’daki ESAC Bilim Bilgi Merkezi lideri Bruno Merín, yapılan bir açıklamada, “Son birkaç yılda, astrofotoğrafçılar ve uzay meraklıları, Rosetta’nın imajlarındaki değişiklikleri ve aktivite belirtilerini kendileri belirlediler” dedi ve devam etti: “Yeniden de birkaç olay dışında, çoğunlukla tüm data setini gözden geçiren insan gözünün olmaması nedeniyle, bu olayların hiçbirini yüzeysel değişikliklerle ilişkilendirmek mümkün olmadı. Katiyen daha fazla göze muhtaçlığımız var!

Bilgiler üzerindeki istekli çalışma, bilim insanlarının yeni kuyruklu yıldız aktivitesi modelleri oluşturmak için kullanabilecekleri kuyruklu yıldızın yüzeyindeki etkin alanların haritalarını üretmek için kullanılacak. Bu fotoğrafları ne kadar fazla kişi denetim ederse, Güneş Sistemimizde yüzen eski cisimler hakkında o kadar fazla bilgi toplanabilir…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler