BilgisayarlarHaziran 3, 2022

Bilgisayarı her gün kapatıp açmak, kullanım ömrünü azaltıyor mu?

Bilgisayarınızı her gün kapatmak mı, yoksa daima açık bırakmak mı kullanım ömrünü artırır? Günün sonunda bilgisayarınızı kapatmak, bir manada ...

Bilgisayarınızı her gün kapatmak mı, yoksa daima açık bırakmak mı kullanım ömrünü artırır? Günün sonunda bilgisayarınızı kapatmak, bir manada sahiden de onu ek aşınma ve yıpranmaya maruz bırakmanız manasını taşırken, aslında tam olarak gerçek aşınma bilgisayarı inançlı bir formda kapatma aksiyonundan değil, onu daha sonra açtığınızda ortaya çıkıyor.

O denli ki, tıpkı otomobillerdeki içten yanmalı motorun, hareketli kesimler tarafından oluşturulan yüksek sürtünme düzeyleri nedeniyle çalıştırma esnasında daha fazla aşınmaya maruz kalması üzere, bir ferdî bilgisayar da emsal cinste başlatma kaynaklı aşınmaya maruz kalır. Fakat bu, bilgisayarın içindeki mekanik modüllerin çokluğu ile hakikat orantılı.

Yani baktığımızda artık çağdaş bilgisayarlarda birkaç fan ve artık ender rastlamaya başladığımız sabit şoför dışında neredeyse hiç hareketli modül bulunmuyor. Ama yeniden de devrelere verilen ani akımla bir aşınma kelam konusu olabilir. Çünkü indikatörler, kapasitörler ve transformatörlerden oluşan elektronik devreler, başlatma esnasında büyük ölçüde akım çekerler. Bu, olağan çalışma sırasındaki akım düzeyinden kıymetli ölçüde daha yüksek olurken, şayet bir de ucuz bir güç kaynağı kullanıyorsanız can sıkıcı problemlerle daha kısa vadede müsabakanız mümkün. Özetle, sık sık bilgisayarı açıp kapatmak, güç döngüsünü azalttığından bilgisayarın ömrünü yer.

Lakin öte yandan şayet içindeki mekanik aksam az ise, yani sabit şoför yerine bir SSD kullanıyorsanız ya da bilgisayar bileşenleri kaliteli kapasitörlere sahip ise, o vakit durum pek de bu türlü olmayabilir. Çünkü Rocky Mountain Enstitüsü’nün güç raporuna nazaran çağdaş bilgisayarlar 40 bin güç döngüsüne dayanacak halde üretilmiş. Yani bu kabaca bir hesapla 5 yıl manasına geliyor.

Pekala, ya bilgisayarı daima açık tutarsak? Aslında bu da yeniden nihayetinde bilgisayarın içindeki modüllerin dayanıklılığıyla ilgili bir durum. Bilgisayar içindeki kapasitörler kalitesiz ise, o vakit aygıtın ömrü daha da azalabilir. Çünkü bu da tipik bir bilgisayar PCB’sinde yer alan kapasitörün üzerinden geçen akımı ne kadar taşıyabileceği ile alakalı. Tipik kapasitörler 32 bin saatlik bir ömre sahip olurken, bu da 3.5 yıldan biraz fazla bir mühlete denk geliyor.

Tahlil: Bilgisayarınızı uykuya bırakın

Bilgisayarınızı 7/24 çalışır durumda bırakmak hem kapasitörler üzerindeki tansiyonu artırmaya, hem de günün sonunda yüksek güç bedelleriyle karşılaşmanıza neden olurken, daima açıp kapatmak da güç döngüsünü tüketiyorsa, o halde bilgisayarı uykuya almak en yanlışsız seçim olacaktır. Çünkü uyku ve hazırda bekleme modunda bileşenler daha az güç çekeceği için aşınma daha az olur, öte yandan bilgisayarı uyandırdığınızda da birinci etapta çekeceği güç de daha az olur -ki her ikisi de sistem sıhhati açısından yararlı.

Öte yandan günün sonunda bu usul de size ek bir güç bedeli doğuracaktır. O nedenle, şayet gün içinde bilgisayarınızı daima olarak açıp kapatmanız gerekiyorsa uyku moduna almak daha mantıklı olacakken, şayet günlük 1 kere açıp kapatıyorsanız, bu sürece devam etmeniz kısa vadede sizi üzmez ve sisteminiz sizi 5 ila 7 yıl ortasında rahatlıkla taşır. Esasen bu müddet sonunda da gerek işletim sistemi gerek kullandığınız uygulamaların gereksinim duyduğu performans değişeceği için, isteseniz de istemeseniz de sisteminizi yenileme yoluna gideceksiniz.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler