BilimMayıs 11, 2022

Bilim insanları neyi keşfetti? ‘Gizemli’ açıklama yarın yapılacak

Perşembe günü bilim insanlarının yapacağı açıklama merak bekleniyor. Zira gökbilimcilerin galaksimize dair paylaşacağı kimi yeni haberler var ...

Perşembe günü bilim insanlarının yapacağı açıklama merak bekleniyor. Zira gökbilimcilerin galaksimize dair paylaşacağı kimi yeni haberler var.

Independent’ın haberine nazaran Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) ve Olay Ufku Teleskobu projesinden gökbilimciler, teleskop projesiyle edinilen “Samanyolu’yla ilgili çığır açıcı sonuçları” perşembe günü açıklayacaklarını duyurmuştu. Açıklama, ESO’nun Almanya’nın Garching bei München kentindeki merkez binasında TSİ 16:00’da yapılacak; gözlemevinin internet sitesinden ve YouTube kanalından da yayımlanacak.

Duyuruda fazla ayrıntı yok. Lakin açıklamanın galaksimiz Samanyolu’nun merkezindeki muhteşem kütleli kara delikle ilgili olabileceği yorumu yapılıyor.

Olay Ufku Teleskobu projesi kara delikleri, bilhassa de uzaktaki Messier 87 galaksisinin ve Samanyolu galaksimizin merkezlerindeki üstün kütleli kara delikleri incelemek üzere bir ortada çalışan global bir radyo teleskop ağı. Proje 2019’da M87* denen kara deliğin birinci manzarasını elde etmişti ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki (Lord of The Rings) Sauron’un gözüyle kıyaslanan alev turuncusu halkayla çevirili siyah bir daireyi gösteriyordu.

Newsweek’in bahisle ilgili haberinde ise şu yorumlar yer alıyor:

Gökbilimcilerin bir müddettir galaksimizin merkezindeki Sagittarius A olarak bilinen kara deliği inceledikleri biliniyor. Bilim insanları Sagittarius A’nın orada olduğunu ve güneşten yaklaşık 4,3 milyon kat daha büyük olduğunu biliyorlar.

Gökbilimciler lakin yakın bir tarihte, galaksimizin merkezindeki kütlenin tam olarak ne kadarının Sagittarius tarafından kaplandığı hakkında daha fazla çıkarımda bulunabildiler (yaklaşık yüzde 99,9). Bilim insanları bu kara deliği hiç görmediler. Bu değişmek üzere olabilir.

Astrofizik profesörü ve Birmingham Üniversitesi’ndeki Yerçekimi Dalgası Astronomisi Enstitüsü müdürü Alberto Vecchio, Newsweek’e bilim insanlarının birinci Sagittarius A manzarasını duyurmaya hazır olabileceğini söyledi. Bu tıpkı vakitte rastgele bir kara deliğin 2019’da M87’den alınandan sonra sadece ikinci direkt imgesi olacak.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler