BilimMayıs 31, 2022

Bilim insanlarından bir şaşırtan keşif daha: Bir kentin biçimi, ne kadar yağmur alacağıyla ilgili olabilir

Yeni bir araştırma, üçgen formdaki kentlerin kare yahut dairesel kentlere kıyasla en az yağış yaşadığını gösterdi. Araştırmanın muharrirleri ...

Yeni bir araştırma, üçgen formdaki kentlerin kare yahut dairesel kentlere kıyasla en az yağış yaşadığını gösterdi. Araştırmanın muharrirleri, iklim krizinin tesirlerine karşı daha toleranslı olması gereken geleceğin kentsel alanlarını tasarlarken, rüzgar ve havanın kentlerin formu ile etkileşime girme biçiminin dikkate alınabileceğini söylüyor.

İnsan faaliyetleriyle şiddetlenen iklim değişiklikleri, artan sayıda çok hava olayı yaşamasına sebep oluyor ve kentlerdeki sel tehlikesi giderek artan bir kaygı kaynağına dönüşüyor. Beton yığınları ağır yağmurlar için kâfi drenaja sahip olmadığından ötürü, bilhassa ani sel üzere olaylara karşı kentler savunmasız kalıyor.

Earth’s Journal’da yayınlanan bir araştırma, bir kentin biçiminin hava durumunu etkileyip etkilemediğini araştırdı ve sonuç şaşırtıcıydı. Müellifler, Londra üzere Dünya’nın görünüşte daha ıslak olan birtakım kentlerinin dairesel olduğunu fark ettikten sonra biçimin tesirini daha ayrıntılı bir biçimde araştırmaya karar verdi.

Dairesel, kare ve üçgen kentlere (sırasıyla Dallas, New York ve Los Angeles üzere) bakarak, halin hava durumunu nasıl etkileyebileceğini görmek için Hava Durumu Araştırma ve Varsayım modellerinin sonuçlarını ve hava akımlarının girdap simülasyonlarını karşılaştırdılar. Ayrıyeten bunu hem iç hem de kıyı şeridi boyunca kent dışı alanlarla karşılaştırdılar.

Sonuçlar, kentten gelen hava akımının deniz meltemi ile etkileşime girmesinden ötürü kıyı bölgelerindeki kentlerde kentin biçiminin daha büyük bir tesire sahip olduğunu gösterdi. En fazla yağışa sahip olan dairesel kentler, üçgen kentlere nazaran yüzde 78,6 daha yüksek yağış yaşıyordu.

Genel olarak, yağış hacmi ve yoğunluğu, dairesel > kare > üçgen biçiminde yağmur çeken formlar sıralamasını ortaya çıkardı ve üçgen kentlerin genel olarak en az ve en sakin yağmur çeşidini yaşadığı görüldü.

Araştırma muharrirleri, “İklim değişikliğinin gelecekte yağış tehlikelerini ağırlaştıracağı göz önüne alındığında, global kentler çeşitli altyapıları ahenk stratejileri olarak incelemek ve uygulamak için büyük kaynaklar harcadılar” diye yazıyor ve devam ediyor: “Sonuçlarımız, şimdiye kadar gereğince anlaşılmayan lakin bilhassa kıyı bölgelerinde kentsel yerleşimin değerli bir rolünü ortaya koyuyor. Dairesel kent biçimi, çok yağış ve bunun sonucunda ortaya çıkan potansiyel sel risklerini gösteriyor.

Lakin müellifler, bulgularının kimi sonları olduğunu kabul ediyor. Bir sonraki çalışmalarında çeşitli rüzgar şartları altında kent biçiminin tesirini araştırarak bunlardan kimilerinin üstesinden gelmeyi umduklarını belirtiyorlar.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler