BilimMayıs 14, 2022

Bir efsaneden çıkmış üzere görünüyor: Dünyanın en şaşırtan baltasını bahçesinde buldu

Matthew Decker, eşiyle birlikte alışverişten meskenine döndüğünde, çamura saplanmış ve bir efsaneden çıkmış üzere görünen bir cisim fark etti ...

Matthew Decker, eşiyle birlikte alışverişten meskenine döndüğünde, çamura saplanmış ve bir efsaneden çıkmış üzere görünen bir cisim fark etti. Şiddetli bir yağmur ve rüzgar fırtınası olduğundan ötürü Decker, ön bahçesinde tuhaf görünümlü bir balta gördüğü sırada çift, Kansas’taki meskenlerine bir an önce girmek için uğraşıyordu.

Decker, NPR ile yaptığı görüşmede “dışarı atladık ve birkaç tekme attım. Ortaya daha fazla kök çıktı. Sonra o cismi tutup güçlüce çektim ve bir çatırtı ile ortaya çıktı” dedi ve devam etti: “İçeri aldım, yıkadım ve şaşkın bir biçimde bakarken ışığa tuttum. Daha evvel hiç bu türlü bir şey görmemiştim ve hayretler içinde kaldım. Kök, adeta ilerleyerek balta için sap olmuştu.

Kestirim edilebileceği üzere etkileyici bir sapa sahip olan bu baltanın şimdi bir harika gücü bulunmadı lakin Decker, onu birinci eline aldığında büyüsel bir pay kapıldığını söylüyor.

Massachusetts Üniversitesi’nde Massachusetts Arborist Association profesörü Brian Kane, bu baltanın gerçekliğini pahalandırmak ve ne kökünden yapıldığını belirlemek için fotoğraflarını inceledi. NPR ile konuşan Kane, “Bunun olması muhakkak mümkün, Photoshop yapılmadığından emin olmak sıkıntı, kim yaptıysa olağanüstü bir iş çıkarmış” dedi ve ekledi: “Kök, beklendiği biçimde büyüyor üzere görünüyor ve yoluna balta başı üzere maniler çıkıyor. Su, nem ve toprak olduğu sürece kökler temelde daha uzun büyüyor ve ağaçların üst kısımlarındaki kollar üzere dallanıyor.

Kane, tabiatta bu tıp bir eşleşmenin olma ihtimalinin ne olduğundan emin değil: “Balta başının yerde bırakıldığı ve toprakla kaplandığı bir alan olsaydı, bir kökün sapa kadar yolunu bulması hayli mantıklı olurdu” dedi. Kane ayrıyeten, kökün nasıl bağlandığını görmek için manzaradaki balta başının üst ve alt kısımlarına dikkat çekti: “Burada görülen şey, balta başının çizgisini takip eden biraz şişmiş doku üzere. Bir kök büyüyorsa ve yoluna bir şey çıkarsa tam olarak bu türlü olmasını beklersiniz. Bir kayanın etrafında büyüyen bir kök üzere.

Decker, yeni bulduğu eşyasının bir imgesinin paylaşılması gerektiğine karar vermeden evvel, baltayı bir hafta boyunca dolabında koruma etti. Baltanın fotoğrafını çekti ve Perşembe günü Reddit’te yayınladığında imaj süratle ön sayfanın en üstüne yükseldi.

Decker, baltayı çok sevmesine karşın, şu an sıkışık bir durumda oldukları için para karşılığında satabileceğini söylüyor. Lakin şimdi muhakkak bir alıcı ortaya çıkmış değil.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler