BilimMayıs 7, 2022

Bir kasırganın koca bir kasabayı nasıl yok ettiğini gösteren inanılmaz imajlar yayınlandı

Her yıl birtakım periyotlarda ABD kasırgalarla savruluyor. Meskenleri delip geçen, çatıları uçuran bu şiddetli kasırgaların yüksek çözünürlüklü ...

Her yıl birtakım periyotlarda ABD kasırgalarla savruluyor. Meskenleri delip geçen, çatıları uçuran bu şiddetli kasırgaların yüksek çözünürlüklü imajları birçok vakit yayınlanamıyor, lakin çekilen yeni bir drone görüntüsü, Kansas’ta tesirli olan EF3 isimli kasırgayı yakalamayı başarmış.

Kasırganın vurduğu Andover’ın ayrıntılı yüksek çözünürlükte imgelerini twitter üzerinden paylaşan meteorolog Reed Timmer, paylaştığı görüntünün altında yorum olarak, “Kasırganın girdap dinamikleri ve arazi yoluyla nasıl yayıldığına dikkat edin,” derken, inanılmaz bir halde rastgele bir can kaybının yaşanmadığına da değinmiş.

EF3 kasırgası, saatte 219 ila 266 kilometre süratle yol almış ve Kansas’ta yaklaşık bin meskeni yok etmiş durumda. Kasırgadan en berbat etkilenen kasaba olarak ise meskenlerin çoğunluğunun ahşap materyalden olması nedeniyle Androver gösteriliyor.

Bilim insanları detaylı uydu imajları ve çeşitli modeller sayesinde kasırganın vurabileceği yerleri kestirim edebiliyorlar lakin kasırganın izlediği yol ve şiddeti birden fazla vakit kestirim edilemez olabiliyor. Bunun sebebi yaşadığımız iklim değişikliği olurken, iklim değişikliği nedeniyle hortumlar daha uzun ve daha güçlü olabiliyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler