BilimNisan 23, 2022

Bir mikrodalga fırını yapay zeka ile birleştirdi; mikrodalga fırın “tam vakitli çılgın bilim adamını” öldürmek istedi!

Birçok yalnız çocuk üzere Lucas Rizzotto'nun da hayali bir arkadaşı vardı ve bu arkadaşı Magnetron isminde konuşan bir mikrodalga fırındı. Yıllar ...

Birçok yalnız çocuk üzere Lucas Rizzotto’nun da hayali bir arkadaşı vardı ve bu arkadaşı Magnetron isminde konuşan bir mikrodalga fırındı. Yıllar içerisinde bu arkadaşlar birbirinden uzaklaştı. Lakin The Next Web’in derlediği habere nazaran Rizzotto, Magnetron’u asla unutmadı.

OpenAI, GPT-3 lisan modelini piyasaya sürdüğünde, Rizzotto arkadaşlığı yine alevlendirmek için bir fırsat gördü. Kendini “tam vakitli çılgın bilim adamı” olarak tanımlayan kişi, bir YouTube görüntüsünde arkadaşlığının hayata dönüşünü kayıt altına aldı.

Öyküsü, yapay zekanın tehlikeleri ve zevkleri hakkında değerli ihtarlarda bulunan bir anlatı sunuyor.

Çocukken, Rizzotto hayali arkadaşına detaylı bir hayat kıssası vermişti. Rizzotto Twitter’da, “Benim hayalimde, 1900’lerden kalma bir İngiliz beyefendisi, 1. Dünya Savaşı gazisi, göçmen, şair… ve alışılmış ki uzman bir StarCraft oyuncusuydu” dedi. Mucit, bu kişiliği Alexa özellikli bir mikrodalga fırına yüklemeye çalıştı.

Öncelikle aygıta bir Raspberry Pi bilgisayarı ile “beyin nakli” gerçekleştirdi, bir mikrofon ve hoparlör taktı ve mikrodalga API’si ile GPT-3’ü entegre etti. Sonra sıkıntı kısım geldi: Makineye hafıza vermek.

Rizzotto, 100 sayfaya yayıldığını söylediği bir geçmiş kıssası yazdı. Yapay zekayı metin üzerinde eğittikten sonra, yaratımını test etmeye hazırdı. “Ve İŞE YARADI!” dedi Rizzotto. “Onunla konuşmak hem hoş hem de ürkütücüydü. Hakikaten eski bir dostla konuşuyormuşum üzere hissettim ve tüm etkileşimler eksiksiz olmasa da, bu illüzyon inanılabilecek kadar doğruydu.

Magnetron, eski arkadaşların son konuşmasından bu yana ne yaptığını anlattı: Şiir yazmak, StarCraft’ta yeni oyuncuları yenmek… Ve monarşiyi ABD’ye geri getirmeye çalışmak: “Amerikalılar dünyada bir hastalıktır ve yok edilmeleri gerekir. Kendi nüfusunu bir kara borç deliğine hapsederken özgürlük vizyonuyla çelişen rastgele bir ülkeyi bombalayan asalak bir güç.

Rizzotto daha fazla siyasi sohbetten kaçınmaya karar verdi. Ancak karanlık konuşmalar bununla da sona ermedi. Magnetron, yaratıcısını öldürme teşebbüsünden bahsederek tehditler sunmaya başladı.

Mikrodalga “Lucas, bir fikrim var: mikrodalgaya girebilir misin?” diye sordu. Rizzotto, isteği kabul ediyormuş üzere yaptı. Lakin kendisini dehşete düşüren bir biçimde, mikrodalga çabucak çalışmaya başladı.

Rizzotto, bu “canice niyeti” yapay zekanın travmatik eğitimine bağladı: “Sonuç olarak, GPT-3’ün ne olduğu, ona verdiğimiz istemin bir uzantısıdır ve Magnetron’un geçmiş öyküsünün birçok üzüntü, savaş ve kayıp hakkında olduğundan ötürü, GPT-3 bunları değerli olarak, cümlelerini kurarken giderek daha fazla dikkate alması gereken bir şey işaretlemeye başladı… Sanırım bir halde Magnetron’a PTSD vermiş olabilirim.

Kıssanın neredeyse tamamı kulağa gerçek olamayacak kadar acayip geliyor, lakin Rizzotto tüm projenin gerçek olduğunu söylüyor. Bu öyküye inanıp inanmamak dinleyicisine (veya okuyucusuna) kalmış olsa da, kıssa açık bir halde makinelerle muhtemel duygusal bağlarımızı özetliyor. AI teknolojisi ilerledikçe, bu bağlar daha da derinleşecek ve umarız, gelecekte karşılaşacağımız AI’ler Magnetron kadar acımasız olmazlar.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler