BilimMayıs 3, 2022

Bir robot ne kadar yükseğe zıplayabilir? Bu küçük robotun büyük rekoru sizi de çok şaşırtacak…

Birçok robotun insanlardan daha sağlam olduğu gerçek... Bu nedenle araştırmacılar, etrafta dolaşmak için iki ayak üzerinde yürümekten daha âlâ ...

Birçok robotun insanlardan daha sağlam olduğu gerçek… Bu nedenle araştırmacılar, etrafta dolaşmak için iki ayak üzerinde yürümekten daha âlâ performans gösteren alternatif modeller arıyor.

Birden fazla robotik araştırması, insanlardan monoton yahut tehlikeli işleri devralabilecek robotlar geliştirmeye yöneliyor. Robot kolların on yıllardır fabrikalarda kullanılmasının ve Boston Dynamics’in robotik Spot köpeğinin Pompeii’deki gece vardiyasını devralarak kentin kalıntılarını hırsızlardan muhafazasının sebebinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat robotlar, güçlerini artırabilen dişliler, mandallar ve kasnaklar üzere çeşitli sistemler aracılığıyla birçok misyonda insanlardan daha âlâ performans gösterecek formda tasarlanabilir. Biyolojik kaslar, robotların yapabilecekleri pek çok misyonda neredeyse işe yaramaz olabilir.

UC Santa Barbara’daki Hawkes Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, birden fazla yapay zıplayan robotun, kanguru, kurbağa ve çekirge üzere hayvanların inanılmaz zıplama yetenekleri sergileyen özel anatomilere sahip olduğu tabiattaki dizaynlara dayandığını fark etti. Birebir vakitte, bu hayvanların tek bir sıçramada gösterebilecekleri güç, tek bir kas hareketinden ne kadar güç uygulanabileceği ile sonlu. Üstün kahramanların bilakis biyolojik yaratıklar dramatik bir formda çömelemez, güç biriktiremez ve akabinde gökyüzüne fırlayamaz. Lakin robotlar bunları yapabilir.

Şimdi havalı bir isme sahip olmamasına karşın, UC Santa Barbara araştırmacıları, “iş çarpması” olarak bilinen mekanik bir avantajı kullanan kolay bir robot geliştirdiler. Küçük bir motor, bir okçunun yayı üzere davranan karbon fiber şeritlerden yapılmış çok daha büyük yaylarla eşleştiriliyor. Motor, güçlü bir filamentte yavaşça sarıldığında, yaylar sıkıştırıyor ve ezilirken, yayların etrafına sarılmış bir dizi lastik bant geriliyor, daha fazla güç eklerken tıpkı vakitte kırılmamaları için karbon fiberin dayanıklılığını arttırıyor.

Robotun zıplama performansının, kullanılan materyallerin mümkün olan azamî performansına ulaştığına inanılıyor. Yaylardaki tansiyon hür bırakıldığında, robot yalnızca dokuz milisaniyede 0’dan 100 kmph’ye hızlanıyor, 315g hızlanma kuvvetine ulaşıyor (çoğu insan 9g’den fazlasına dayanamaz) ve neredeyse 30 metre yüksekliğe sıçrıyor. Yaylar düzleşip güçlerini özgür bıraktıkça, robotun halini de suratını artıran şık bir aerodinamik oka dönüştürüyor, fakat çok hafif olduğu için bu süreçte kendisini yok etmeden yere geri inebiliyor.

Bir robot için engebeli yerlerin ve mahzurların üzerinden atlamak, yuvarlanmaya yahut üzerinden geçmeye çalışmaktan çok daha kolay ve robotun yetenekleri, Dünya’nınkinden daha az yerçekimi olan öbür gezegenlerde kullanılırsa daha da fazla işe yarayabilir. Araştırmacılar, robotun mevcut haliyle, azaltılmış yerçekimi ve atmosfer eksikliği sayesinde Ay’da 120 metre yüksekliğe ve yarım kilometrelik net aralara ulaşabileceğini varsayım ediyor…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler