BilimHaziran 9, 2022

Bir yeni Pi sayısı rekoru daha: Pi sayısının 100 trilyonuncu basamağını hesapladılar

Google Cloud geliştirici destekçisi Emma Haruka Iwao ve meslektaşları bir defa daha Pi'yi yeni bir rekor sayıda basamakla hesapladıklarını sav ...

Google Cloud geliştirici destekçisi Emma Haruka Iwao ve meslektaşları bir defa daha Pi’yi yeni bir rekor sayıda basamakla hesapladıklarını sav ediyor. Iwao, takımın matematiksel sabiti 100 trilyon dijital ondalık basamak olarak hesapladığını söylüyor.

Iwao ve grubu daha evvel 2019’da 31,4 trilyon basamaklı bir doğrulukla bir hesaplama gerçekleştirerek rekoru kırmıştı. İsviçreli bir üniversiteden araştırmacıların geçtiğimiz yıl Pi’yi 82,8 trilyon basamağa hesaplaması da dahil olmak üzere, o vakitten beri bu rekor birkaç sefer kırıldı. Iwao ve takımı, muvaffakiyetlerinin bir dünya rekoru olarak resmi olarak onaylanması için Guinness Dünya Rekorları ile birlikte çalışıyor.

Bir blog gönderisinde Iwao, Pi’nin mümkün olduğu kadar çok basamağını bulmanın, hesaplama gücünün ilerlemesini ölçmenin değerli bir yolu olduğunu yazdı. Iwao’nun işi, Google Cloud’un neler yapabileceğini göstermeyi de içeriyor ve bu nedenle Iwao’nun hesaplamayı gerçekleştirmek için platformun gücünden faydalanması çok şaşırtan değil.

2019’da, en son denemenin üçte biri kadar sayısı hesaplayan hesaplama süreci 121 gün sürmüştü. Bu sefer hesaplama 157 gün, 23 saat, 31 dakika ve 7.651 saniye sürdü, bu da Iwao’nun “aynı araçları ve teknikleri” kullanmasına karşın bilgisayarların iki kattan daha süratli çalıştığı manasına geliyor. Toplamda yaklaşık 82.000 terabayt data işlendi.

Iwao ayrıyeten, 100 trilyon basamağın tamamını saniyede bir sayı süratiyle yüksek sesle okumanın 3,1 milyon yıldan fazla süreceğini de belirtiyor. Ve merak ediyorsanız, Pi’nin 100 trilyonuncu ondalık basamağı 0’dır…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler