Bitcoin 16 ayın en düşük düzeyine indi: Pekala neden?

Coin Metrics bilgilerine nazaran bitcoin fiyatı perşembe günü 26.8 bin doları gördü. Bitcoin 27 bin dolar düzeylerinde seyrediyor. Pekala, son ...

Coin Metrics bilgilerine nazaran bitcoin fiyatı perşembe günü 26.8 bin doları gördü. Bitcoin 27 bin dolar düzeylerinde seyrediyor. Pekala, son düşüşün nedeni ne?

Sabit coin Terra USD (UST) çalkantısına sahne olan kripto para piyasasında ABD enflasyon verisi, düşüşü hızlandırdı. ABD’de TÜFE, nisanda yıllık bazda yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerini aştı. Beklentiler yüzde 8,1 artması istikametindeydi. Enflasyon bilgileri sonrası kripto para üniteleri pay senetleriyle birlikte düştü.

CNBC’ye nazaran yatırımcıları huzursuz eden durum kripto da dahil olmak üzere riskli varlıklardan çıkışa neden oldu.

AscendEx teşebbüs ortağı Michael Rinko, “Kripto piyasası bir müddettir baskı altında” diyor. FED’e vurgu yapan Rinko, “Hisse senetleri düşmeye devam ediyor ve onunla birlikte kripto da düşüyor. Genelde bu piyasada çok fazla dehşet yarattı” görüşünde.

Bloomberg Opinion müellifi kripto yatırımcısı Aaron Brown ise TerraUSD’nin (UST) çöküşünün tüm likidite protokollerindeki inancı olumsuz etkilediğini belirtti.

Analistler, piyasa bedeline nazaran en büyük kripto para ünitesi olan bitcoin için 30.000 doları değerli bir düzey olarak nitelendiriyor.

CNBC’nin haberine nazaran süratle tanınan olan stabilcoin TerraUSD’nin geçen hafta neredeyse %100 kıymet kaybederek 1 dolarlık sabitini kıran Terra projesi de yatırımcıları olumsuz etkiliyor.

30 BİN DOLARIN ALTINA İNMİŞTİ

Bitcoin 10 Mayıs’ta 30 bin dolar düzeyinin altına inmişti ve düşüş için şu yorumlar yapılmıştı:

-Küresel pay senedi piyasalarındaki negatif seyre paralel olarak kripto para piyasalarındaki kayıplar da ağırlaştı.
-Piyasalardaki negatif seyirde, para siyasetinde sıkılaşma beklentilerinin artması, riskli varlıklardan kaçış ve dolar endeksinin 20 yılın en yüksek düzeyine ulaşması tesirli oldu.
-Analistler, yükselen enflasyonla uğraş için para siyaseti sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları global piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler