499.00 ₺ 'den Başlayan Fiyatlarla Site Sahibi Olun!
Neden İnternet Si̇tesi̇ Yaptırmalıyım?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
2 Ağustos 2021, Pazartesi
Neden internet sitesi yaptırmalıyım?
Neden internet sitesi yaptırmalıyım soruna Cevap
Neden internet sitesi yaptırmalıyım?

           Ticaret, özünde ihtiyaçlarımıza bağlı bir kavramdır. İlk zamanlarda takas yöntemiyle insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına değişim yapmaları ile başlayan bu serüven, günümüze kadar pek çok değişime tabii olmuştur. Teknolojinin gelişmesi, modernleşme,internet gibi pek çok etken insanların yaşam koşullarını, alışveriş tercihlerini her geçen gün değiştirmektedir. Paranın bulunmasıyla birlikte değiş-tokuştan alım-satıma dönülmesi bu gelişmelerin en başında yer almaktadır. Artık insanlar sadece ihtiyaçlarını karşılayabilmek için değil; para kazanıp ihtiyaçları dışında kalan lüks tüketim için üretime dahil olmuşlardır.

           Her geçen gün daha da üstüne eklenerek gelişen teknolojinin en büyük etkisi, insanların tercihlerini değiştirme üzerine olmuştur. Temelinde yaşam kalitesini artırmak olan bu etkiyle beraber insanlar teknolojik gelişmelere kolay bir şekilde adapte olmuşlardır. Örneğin eskiden günümüze kadar gelen dergi ya da gazete abonelikleri %75 oranda düşmüştür. Çünkü insanlar artık telefon ya da bilgisayar sayesinde gazete, dergi ve hatta kitaplara daha kolay bir şekilde erişme imkanı bulmuştur. Benzer şekilde kıyafet gibi ihtiyaçlarda bizzat görüp, deneyerek almak isteyen kesim dahi yorulmadan alışveriş yapabilmek, daha çok çeşit imkanı bulmak ve iade sürecinin mümkün olması sebebiyle internet üzerinden almaya yönelmiştir. Buna benzer pek çok örnek de hem üretim grubuna dahil olan satıcıları hem de tüketime dahil olan alıcıları daha sanal bir ortamda aktif olmaya yönlendirmiştir.

           Alıcılar üzerinden bu konuya değinecek olursak; insanların alışveriş yaparken geçirdiği zamanın fazla olması; internetteki fiyatların daha uygun olması, aynı anda pek çok ürüne erişim sağlayabilmesi gibi pek çok etken online alışverişi cazip kılmaktadır. Satıcılar için ise en büyük avantajı, sadece belli bir kesim için değil; genel bir kitleye ürünleri ulaştırma imkanının doğmasıdır. Günümüzde artık pek çok esnaf ya da girişimci bu sayede giderini daha aza indirerek, gelirini artırma olanağı bulmuştur. Özellikle şu an tüm dünyanın maruz kaldığı Covid-19 salgınıyla birlikte, online satış yoğun bir ilgi görmüştür. Topluluk içine girmek istemeyen kesim, belli saatlerde insanların sokağa çıkabilmesi gibi durumlar sebebiyle acil ya da keyfi olan her türlü ihtiyacı karşılayabilmek adına pek çok e-market, e-satış portalları kurulmuştur. Bu portallar üzerinde hem satıcının hem de alıcının ortak çıkarları mevcuttur. Tüm gün müşteri beklemek istemeyen ya da bir dükkan külfetini kaldırabilecek durumda olmayan pek çok girişimci bir eleman-bir depo anlayışıyla ticarete dahil olabilmiştir. Yapılan alışverişin on beş ile otuz dakika arasında alıcının eline ulaşması ise tüketen kesimin e-mağaza/market üzerine daha çok yoğunlaşmasını sağlamıştır. Herkese hitap eden bu e-ticaret portalları bir üst seviyeye daha taşınarak yurtdışındaki ürünlere erişime dahi açılmıştır. Artık kolay bir şekilde yurtdışında bulunan ürünleri satın alabiliyor ya da yurtdışına kolayca ürünler satılabiliyor.

           Satıcılar açısından ise tüketimi artırmak için en önemli etken müşterinin gözüne hitap etmek ve müşterinin güvenini kazanmaktır. Bunu sağlamak için ise kurulan online mağazaların müşterinin gözünü doyurması ya da sunulan ürünlerin müşterinin dikkatini çekebilmesi adına yapılacak olan pazarlamanın ilgi çekici olması gerekmektedir. Kendimizi bir alıcı olarak düşünelim. Bir ürün aradığınızda girmiş olduğunuz sitenin basit olması, ürünün iyi şekilde yansıtılmamış olması ya da özelliğinin anlaşılamadığı bir site yerine; girdiğinizde "buna da bakmalıyım" dedirten, ürünü en iyi şekilde alıcının önüne sunmuş ve gerekli olan tüm bilgileri içeren bir siteyi tercih etmez miydiniz? Basit bir şekilde kurulan ve hiçbir çekiciliği olmayan bir sitenin satış potansiyeliyle; tamamiyle ilgi çekici içerikleri barındıran, eğlenceli ve daha profesyonel görünen; ayrıca bu profesyonelliği sayesinde de alıcıya güven teşkil eden bir sitenin satışı elbette bir olmayacaktır. Bu kriterleri sağlamak içinse profesyonel bir web tasarımına ihtiyaç duyulmaktadır. Web tasarımının temelinde internet reklamcılığı vardır. Bir mağazanın reklamı ne kadar iyi ve dikkat çekici olursa, alıcı kesimin algısında da o kadar yer etme imkanı bulur. Hatta günümüzde birçok ürün reklamıyla birlikte hafızalarda yer edinmektedir. Tabir-i caizse reklam, pazarlamanın bel kemiğidir. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin %86'sı reklamı olmayan bir ürünü almak yerine, reklamı bulunan bir ürünü almayı tercih ediyor. Fakat önemli olan reklam yapmak değil; doğru yönlendirme sağlayacak bir reklam yapmaktır. Bunu sağlamanın en etkili yolu da web tasarımıdır. Yapılacak olan tasarımla birlikte hem bilgi verebilir, eğlendirebilir, tasarımınızla daha kolay bir şekilde ürününüzü pazarlayabilirsiniz.

           Teknolojiyle hayatımıza giren bu değişiklikler her geçen gün gelişmektedir. Daha kolay, daha az maliyetli ve daha uygun alışverişi tercih eden alıcılar ve daha iyi pazarlayıp daha kolay satma imkanı bulan satıcıların rolü her geçen gün artmaktadır ve böyle de devam edecektir. Önemli olan ise buna hem alıcı hem satıcı olarak uyum sağlayabilmektir.

İletişim

Telefon: 0552 947 7990
E-Posta: [email protected]
Whatsapp: 0552 947 7990

Etiketler
Neden internet sitesi yaptırmalıyım
internet sitesi yaptırma
site nedir
reklam nedir
e ticaret sitesi yaptır
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın