BilimMayıs 31, 2022

Boeing’in Starliner uzay aracının birinci macerası, hoş bitti

Boeing'in yeni ticari uzay aracı CST-100 Starliner, Memleketler arası Uzay İstasyonunda bir haftadan biraz daha az bir mühlet geçirdikten sonra ...

Boeing’in yeni ticari uzay aracı CST-100 Starliner, Memleketler arası Uzay İstasyonunda bir haftadan biraz daha az bir mühlet geçirdikten sonra Dünya’ya döndü ve New Mexico çölüne paraşüt ve hava yastıklarının yardımıyla sıkıntısız bir iniş gerçekleştirdi. Starliner, uzaya fırlatma, istasyona yanaşma ve akabinde inançlı bir formda meskene dönme yeteneğini sergileyerek çok değerli bir test uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Boeing’in Starliner kapsülü, ajansın astronotlarını Memleketler arası Uzay İstasyonuna göndermek için NASA ile ortaklaşa inşa edildi. Misyon, NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir modülü. Lakin NASA, işçisinin araca binmesine müsaade vermeden evvel, Starliner’ın Milletlerarası Uzay İstasyonuna yapılacak bir seyahati tam olarak tamamlayabildiğini göstermesini istedi. Test uçuşu, insansız olarak gerçekleştirildi.

Boeing’in yeni yolcu uzay aracı CST-100 Starliner bu seyahatte değerli bir kargo misyonunu de yerine getirmiş oldu. Astronotlar kenetlenen aracın kapağını açtı ve kendilerine gönderilen kargoyu aldılar. Kapsül, Milletlerarası Uzay İstasyonundan yüklenen kargoyu da Dünya’ya bozulmadan getirmeyi başarmış oldu.

Önümüzdeki aylarda NASA ve Boeing, bu uçuşta meydana gelen arızaları inceleyecek ve Starliner’ın bir test sırasında insanları uzaya taşımaya hazır olup olmadığını belirleyecek. Yıl sonuna kadar gerçekleşebilecek Mürettebatlı Uçuş Testi için hazırlıklar yapılacak. Bu, NASA’nın öteki Ticari Mürettebat sağlayıcısı SpaceX’in çok gerisinde kalan Boeing için büyük bir kilometre taşı olacak. SpaceX şimdiden beş mürettebatlı uçuş gerçekleştirdi.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler